Taksim Stadı

Kullanan Takımlar: Galatasaray & Beşiktaş & Türk Milli Takımı

Yapım Yılı: 1921

Kapasite: 8.000

Boyutlar: 90 x 45

 

 

Taksim Stadı, bugün ki Taksim Parkı’nın yerinde 1921-1939 arasında var olan Taksim Kışlası’nın avlusunda yapılan, İstanbul’un ilk stadıdır.

1780′de I. Abdülhamit zamanında yapılan kışla, III. Selim döneminde çıkan Kabakçı Mustafa isyanı sırasında tahrip oldu. Padişah II. Mahmut daha sonraki yıllarda kışlayı bakıma aldırdı ve yeniden hizmete açtı. Bir kaç kez yanan bina Sultan Abdülmecit zamanında 19. yüzyıl mimarisine uygun olarak tekrar yaptırıldı. Ordunun modernleştirilmesi sürecinde önemli bir merkez haline gelmişti. Sultan Abdülaziz’in kışlayı ziyaret etmesi ve burada yemek yemesi de kışla için önemli bir an olarak kayıtlara geçmiştir. 1909 yılında meydana gelen 31 Mart ayaklanması da burada başlayan isyan sonucu yayılmıştır.

Osmanlı döneminde uzun yıllar I. Topçu Alayı’nın elinde kaldı. İstanbul’un işgali sırasında önce Senegalli askerler burada kalırken, daha sonra Rus göçmenlerin at yarışları düzenlediği bir mekân oldu. Futbola karşı artan ilgi ve bu kışlanın karşısında ki Talimhane alanında yapılan maçların topladığı büyük kalabalık, o sıralarda bir spor dergisi yayımlamakta olan Çelebizade Said Tevfik Bey’i Taksim Kışlası’nın avlusunu bir stadyum haline getirmeye teşvik etti. 1921′de açılan stat, bazı Türk kulüp idarecilerinin uyguladığı boykot yüzünden Said Bey’in elinde daha fazla kalamadı. Said Bey stadı Bork adlı bir Maltalı işadamına devretmek zorunda kaldı. Özellikle Türk takımlarının İngiliz ve Fransız işgal kuvvetlerinin takımlarıyla yaptıkları maçlar büyük ilgi gördü.

Fenerbahçe’nin 29 Haziran 1923 günü General Harrington Kupası’nı burada kazanmıştır. İngiliz karmasına karşı mücadele eden Fenerbahçe takımı maçı 2-1 kazanmıştır. Gollerin ikisi de Zeki Rıza Sporel tarafından atılmıştır. İngiliz karmasının golü ise Chelsea’de de forma giyen Willie Ferguson atmıştır. Maç sonunda çok sevinen taraftarlar futbolcuları omuzlara alarak Beyoğlu caddelerinde dolaştırmışlardır. Lozan Antlaşması için İsviçre’de bulunan İsmet İnönü’ye iletilen haber üzerinde İsmet Paşa telgraf ile yanıt vermiştir. Telgrafta “Heyetimiz adına hepinizi mutlulukla tebrik eder, meserretle gözlerinizden öperim.” demiştir. O zaman ki kupayı kazanan Fenerbahçe’nin kadrosu şu şekildeydi:

Şekip Kulaksızoğlu, Hasan Kamil Sporel (K), Cafer Çağatay, Kadri Göktulga, İsmet Uluğ, Fahir Yeniçay, Sabih Arca, Alaattin Baydar, Zeki Rıza Sporel, Ömer Tanyeri, Bedri Gürsoy…

İstanbul’un kurtuluşundan sonra stadı tekrar devralan Said Bey bu sefer stadı Menazırzade Abdülaziz Bey adında bir tüccara bıraktı. 26 Ekim 1923′te Türk Milli Futbol Takımı ilk maçını bu stadyumda Romanya’ya karşı oynadı. 1923-1936 yılları arasında Türkiye Millî Futbol Takımı’nın 9 maçına ev sahipliği yaptı. Zamanla futbolun dışında Güreş, atletizm ve bisiklet yarışları da düzenlendi. 1939′da dönemin İstanbul valisi Lütfi Kırdar tarafından başlatılan Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi çalışmasında bu kışla yıkılarak yerine Taksim Parkı yapıldı. Taksim Stadı iki ahşap tribünü ile yaklaşık 8.000 kişi alabiliyordu.

1923’te Romanya ile oynanan ilk milli maçımızı da bu statta oynamışız. (İlk milli maça çıktığımızda, henüz İstiklal Marşı’mız bestelenmemiş olduğu için ulusal marşların okunduğu seremonide “Katibim” şarkısı hep bir ağızdan söylenmiştir ulusal marş olarak…) Bu maçta, futbol tarihimizdeki ilk milli golümüzü de Zeki Rıza Sporel atmıştır.

“Stadın kapasitesi için “8.000 kişilik” gibi bir rakam veriliyor ama bu rakam biraz göz kararı verilmiş gibi sanki. Biraz sıkıştırırsan alır herhalde. Nihayetinde locayla, koltukla uğraşmıyorlar, şanslı olanlar tabureye oturuyor, kalanı dolmuş usulü, kaç kişi girebilirse içeri…!”

 

Taksim Stadı 1 Taksim Stadı 4 Taksim Stadı 7 Taksim Stadı 8 Taksim Stadı 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s