Wörthersee

Kullanan Takım: SK Austria Klagenfurt

Yapım Tarihi: 7 Eylül 2007

Kapasite:  32.000

Boyutları: 105 x 68

7 Ağustos 1960 senesinde ilk inşası yapılan Wörthersee Stadion, 2005 yılında yıkılmış yerine EURO 2008 finalleri nedeniyle adı Hypo-Arena olan yeni stadı yapmak için Avusturya Hükümeti kolları sıvamıştır. İlk Wörthersee Stadion 10.900 kapasiteli olup, atletizm yarışmalarına ev sahipliği yapan bir stadyumdu. Karintiya Valisi Jörg Haider tarafından desteklenen yeni stat projesinde ilk adımlar 2001 yılında atıldı.

Avusturya’nın Klagenfurt şehrinde yer alan ve adını bu şehirde bulunan ünlü Wörthresse Gölü’nden alan stadyumun inşası mimar Albert Wilmmer tarafından tasarlandı. 66.5 milyon euroya mal olan stadyumun modeli Basel’de ki St.Jakob Park’ın şeklinden esinlenerek yapılmıştır. 7 Eylül 2007 yılında açılışını 26.500 kişinin izlediği Avusturya (0 – 0) Japonya arasında oynanan maç ile yapmıştır.

Stadyum, içerisinde ve çevresinde atletizm alanları, fitnes merkezi ve spor eğitim tesislerini barındırmaktadır. 32.000 kapasiteli Hypo-Arena harika bir görünüme sahiptir. Havalimanına 15 km uzaklıkta olan stat, şehir merkezine de 5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Avrupa Şampiyonası finalleri için yıkılıp yeniden inşa edilen stadyum, EURO 2008’de üç grup maçına ev sahipliği yapmıştır. B Grubu’nda oynanan maçların sonuçları şöyle:

(Almanya 2 – 0 Polonya,  Hırvatistan 2 – 1 Almanya,  Polonya 0 – 1 Hırvatistan)

Stadyuma ev sahipliğini 2007-2010 yılları arasında Avusturya 1’inci lig takımlarından SK Austria Karnten takımı yapmıştır. Takım 2010 yılında tarih olduktan sonra stada ev sahipliğini Austrian Regional Leauge Central (Avusturya 2’inci Ligi) takımlarından SK Austria Klagenfurt takımı yapmaktadır. 16 Eylül 2009 Karintiya Hükümeti ve Avusturya Spor Bakanı Norbert Darabos başlangıçta stadyumun kapasitesini korumak için anlaşmış olsalar da, SK Austria Klagenfurt takımının 2’inci ligde mücadele etmesinden dolayı stada maksimum 18.000 taraftarın gelmesi kararlaştırılmıştır.

Wörthersee Stadion 3 Wörthersee Stadion 1 Wörthersee Stadion 4 Wörthersee Stadion 7 Wörthersee Stadion 6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s