Allianz Arena

Kullanan Takımlar: Bayern Münih & 1860 Münih

Yapım Yılı: 30 Mayıs 2005

Kapasite: 71.137

Boyutlar: 105 x 68

Allianz Arena, 30 Mayıs 2005 tarihinde Almanya’nın Münih kentinde açılmıştır. UEFA’nın 5 yıldızlı stadyumlarından birisidir.

Stadın dış tarafı akşam veya maç olduğu günler ışıklandırılmaktadır. Maç günlerinde ev sahibi takımın renklerini almaktadır. Stadyum 340 milyon Euro’ya mal olmuştur.

Stadın kapasitesi 71.137 kişiliktir. Stat, 1860 Münih ve Bayern Münih futbol takımları tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Fakat stadın 2006-2007 sezonunda sadece Bayern Münih tarafından kullanılacağı açıklamıştır. Stadın çatısındaki şeffaf bölümler teker teker açılıp kapanabilmektedir. Böylece çimlerin güneş ışığı görmesi sağlanmaktadır. Berlin Olimpiyat ve Westfalen‘den sonra Almanya’nın 3’üncü büyük stadıdır.

1997 yılına gelindiğinde Münih Olimpiyat Stadyumu hem Bayern Münih hem de 1860 Münih için yetersiz gelmeye başlamıştı. Yeni bir stat yapılma fikri bu yıl ortaya çıkmıştır. İlk başlarda taraftarlar bu fikre karşı çıkmışlar ancak onlarda ortaya çıkan fikirler sonucu düşüncelerini değiştirmişlerdir.

Stadyumun yapımı 21 Ekim 2002 tarihinde başladı. Yapımı 3 yıl sürdü. 30 Mayıs 2005 tarihinde açıldı. Stadyumun önemli özelliklerinden birisi Avrupa’nın en büyük kapalı otoparkına sahip olmasıdır. İnşaat sırasında metro durakları büyültüldü, A9 otobanının bağlantıları sağlandı. 29 Ağustos 2012’de bitirilen çalışmalar neticesinde kapasitesi 2.000 kişi daha arttırılarak 68.000’e çıkartıldı.

Allianz şirketi stadyuma büyük meblağlar ödeyerek  sponsor oldu. Ancak Dünya Kupası ve Avrupa Kupası maçları sırasında stadyumun girişinde ki reklam tabelası kapatılmaktadır.

Allianz Arena’nın dış cephesi çeşitli ışıklandırma sistemleriyle döşenmiştir. Maç günleri stadyumun dışı takımın renkleriyle süslenmektedir. Böylelikle taraftarlar moral açısından pozitif etkilenmektedir. Dış cephe için 2.874 folyo-ışık kullanılmıştır. Bu özeliği sayesinde stadyum Avusturya’nın yüksek dağlarından bulutsuz gecelerde çok rahat biçimde görülmektedir. Sisli gecelerde ise 80 km’den seçilebilmektedir.

Stadyum yeni olmasına karşın büyük maçlara ev sahipliği yapmıştır. Açıldığı yıl 2006 Dünya Kupası grup karşılaşmalarının yanı sıra 2’nci turda Almanya-İsveç (2-0) ve Portekiz-Fransa (0-1) karşılaşmalarına ev sahipliği yapmış, 2012 yılında oynanan Chelsea-Bayern Münih (4-3 Pen.) Şampiyonlar Ligi finaline şahit olmuştur.

Allianz Arena 1 Allianz Arena 5 Allianz Arena 6 Allianz Arena 2 Allianz Arena 7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s