Maksimir

Kullanan Takımlar: GNK Dinamo Zagreb & NK Lokomotiva Zagreb & Hırvatistan Milli Takımı

Yapım Yılı: 5 Mayıs 1912

Kapasite: 35.981

Boyutlar: 105 x 68

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te bulunan, Dinamo Zagreb ve Lokomotiva Zagreb takımlarına ev sahipliği yapan, Hırvat Milli Takımı’nın da genellikle iç saha maçları için kullandığı stadyumdur. İsmini bulunduğu mahalleden almıştır.

1912 yılında başlayan çalışmalar aynı yılın 5 Mayıs tarihinde stadyumun açılmasıyla sona erdi. Stadyum başlangıçta çok küçüktü. Basit bir tribünü vardı.

İlk yıllarında HASK Građanski takımına ev sahipliği yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında kurulan Bağımsız Hırvatistan Devleti tarafından toplantılar düzenlemek maksadıyla kullanıldı. Sırplara ve Yahudilere karşı yapılacaklar burada kararlaştırıldı. Ancak savaş sonuna doğru isyancılar tarafından yakıldı. 1977 yılında çekilen “Stadyum Operasyonu” filminin konusunu bu olay oluşturuyordu.

Savaş sonrasında yakılmış halde ki stadyum tekrar yapıldı. Kâse biçimindeki yeni şekliyle 45.000 kişi ağırlayabiliyordu.  Böylelikle Zagreb şehrinin ana stadyumu olmuştu. Bu tarihlerden itibaren de Dinamo Zagreb takımı tarafından kullanılmaya başlandı.

19 Temmuz 1973 günü oynanan Dinamo Zagreb-Osijek maçını 64.138 kişi takip etti. Bu karşılaşma stadyum için rekor katılım demek oluyordu.

1976 Avrupa Şampiyonası’nı düzenlemeye hak kazanan Yugoslavya’nın karşılaşmalar için hazırladığı iki stadyumdan birisiydi (diğeri için bknz: Crvena Zvezda Stadyumu). Yarı final müsabakasında Çekoslovakya (3 – 1) Hollanda ve üçüncülük maçı olan Hollanda (3 – 2) Yugoslavya karşılaşmasına sahne oldu. Ayrıca 1987 Universiad oyunlarının da ana stadyumu olmuştur.

1990’lara gelindiğinde başlayan Yugoslavya iç karışıklığında çok önemli bir olaya sahne olmuştur stadyum. Sırp kasabı Milosevic’in özel olarak tuttuğu ve Kızılyıldız taraftar grubunun başına geçirdiği Zeljko Raznatoviç, yanına aldığı 3000 dolayında eski sabıkalı taraftarla (!) Dinamo Zagreb-Kızılyıldız maçı için Zagreb’e geldi. Maçtan önce stadyum dışında çeşitli olaylar çıkaran grup maç öncesinde de rahat durmamış, önlerine koyulan polis barikatını aşıp Dinamo Zagreb tribünlerine doğru hareketlenmişlerdir. Zagreb takımının taraftar grubu Bad Blue Boys (BBB)’nin karşılık vermesi üzerine olaylar çıkmıştı. Çoğunluğunu Sırpların oluşturduğu polis kuvvetleri de BBB’ye karşı şiddet uygulamaya başlamıştı. Bunun üzerine Kızılyıldız takımı soyunma odasına girmiştir. Ancak Dinamo Zagreb takımı saha içinde kalmış, olaylara müdahale etmeye çalışmıştı. Bu sırada takımın genç yıldızı Zvonimir Boban bir polisin BBB taraftarına şiddet uyguladığını görmüş ve polise çok sert bir biçimde karşılık vermişti. Bu olaydan sonra Boban federasyon tarafından milli takımdan men edilmişti. Ancak bu olay sadece Boban için değil Yugoslavya için de bir dönüm noktasıydı. Bu maç ile başlayan olaylar bütün ülkeye yayılmış ve yıllar sürecek bir iç savaşın fitilini ateşlemeye yetmişti.

Stadyumda 1998 yılında büyük çapta bir yenileme çalışması başlatılmıştır. İlk olarak doğu ve güney tribünleri yıkılmış, bu tribünlerin inşaatının bitmesinin ardından kuzey tribünü de yapılmıştır. Batı tribünü ise hala eski halindedir. Drenaj sistemi, çimleri ve koşu pisti yenilenmiştir. Ancak bu çalışmalar zaman içerisinde yetersiz kalmıştır. 2011 yılında yeni bir çalışma başlatılmak istenmiş, tribünlerin üstünün kapatılması fikri ortaya atılmış lakin bürokratik işlemler buna izin vermemiştir.

Maksimir Stadyumu 1 Maksimir Stadyumu 3 Maksimir Stadyumu 4 Maksimir Stadyumu 6 Maksimir Stadyumu 7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s