Mestella

Kullanan Takım: Valencia CF

Yapım Tarihi: 20 Mayıs 1923

Kapasite:  55.000

Boyutlar: 105 x 68

 

Estadio de Mestella, kulüp başkanı Ramón Ferrer Aguilar’ın talimatıyla mimar Francisco Almenar Quinzá tarafından yaptırılmıştır.

Mestella Stadyumu güzel bir bahar akşamında Valencia-Levante maçı ile açıldı. İlk başta kapasitesi 17.000 iken ilerleyen yıllarda bu kapasite 25.000 kişiye çıkartıldı. Dönem dönem bu iyileştirmeler devam etti. 1926 yılında yapılan yeni çalışmalar ile beraber 212 bin peseta ile stadın terası ile ön koltukları, soyunma odaları ve kulüp odası yapılarak stattaki kapasite 23 Ocak 1927 tarihinde 25.000’e çıkartıldı.

3 Ekim 1936 tarihinde İspanyol Futbol Federasyonu İç Savaşı nedeniyle kötüleşen durumdan dolayı ligdeki müsabakaları askıya almak zorunda kalmıştı. İspanya İç Savaşı sırasında stadyum toplama kampı ve hurdalık olarak kullanıldı. Hatta siyasi tutsakların savaş sonuna kadar statda tutulmasına karar verildi. Savaş sonunda bu önemli stat kullanılamaz hale gelmiştir.

Mestalla savaştan sonra restore edilmiş, ancak istenilen restorasyon çalışmaları yapılamamıştır. Kulüp bu nedenle yeni bir ana stat inşası ve diğer tüm tribünleri genişletme çalışması dâhil “Gran Mestalla” denilen büyük bir gelişme programı başlattı. Yapılan çalışmalar 1955 yılında bitirildi ve stadın kapasitesi 45.000 olarak kayıtlara geçmiş oldu. 1957 yılında Mestella Stadı Turia nehrinin suları altında kalarak yeniden yerle bir olmuştur. Valencia şehri ve halkı tarihin en büyük sel felaketini yaşamışlardır. Sel felaketinden sonra Valencia yönetimi aynı yıl büyük bir ivedilikle stadı yeniden inşa etmişlerdir.

Valencia 1940, 1941-42, 1943-44 ve 1947-48 sezonunda La Liga şampiyonlukları ile 1941 ve 1949 yıllarında Copa Del Rey kupalarını kazanırken Mestella Stadı bu başarılara ev sahipliği yapıyordu. Bu arada 1962 yılında Mestella’da Valencia dışında maçlarını oynayan ilk ve tek yabancı futbol kulübü Nottingham Forrest kulübü olmuştur.

1969 yılında kulübün onursal başkanı Luis Casanova Giner adına Mestella adını değiştirmek için kulüp üyeleri arasında oy kullanıldı. Çıkan sonuca göre önümüzdeki yirmi beş yıl boyunca, stadyum “Estadio Luis Casanova” olarak anılacaktı. İlerleyen yıllarda onursal başkan Casanova bu ilgiden bunalmış, içi rahat olmadığı için 1994 yılında stadın ismi yeniden Mestella olarak değiştirilmiştir.

1982 Dünya Kupası hazırlıkları için, mimarlar Salvador ve Manuel Pascual stadın kapasitesini artırmak için bir araya gelirler. Böylece Mestella Stadı 1978 yılında yeniden yapılanma sürecine girdi. Stadyumun yeni görüntüsü olan, dışa veya komşu binalara yakınlığı nedeniyle yukarı doğru genişlemiş olarak değil, sahada yeni bir alt katman oluşturmak amacıyla kazılar yapılmıştır. Yapılan çalışmalardan sonra stat yeni ve günümüzdeki görünümüne kavuşmuş oldu.

Mestella; 1982 Dünya Kupası’nda İspanya’nın üç maçtan oluşan ilk tur grup maçlarına da ev sahipliği yaptı. 1997 yılında stadyumun kapasitesi 24 milyon avroluk masrafla 55.000’e yükseltilmiştir.

2006 yılı Kasım ayında kulüp başkanı şehrin kuzey batısında yeni bir stadyum inşa ettikten sonra Mestalla’yı yıkacaklarını açıklamıştır. “Nou Mestella” adını verdikleri, 75,000 kapasiteli, 344 milyon Euro tutarında ki bu stadın inşasına 2007 yılının Ağustos ayında başlanmış ancak dünya genelinde yaşanan mali kriz nedeniyle yapımına bir süre ara verilmiştir. Harcanılan 300 eurodan sonra kalan 45 milyon euroluk kaynağı bulan Valencia yönetimi yarıda kalan çalışmalarına 2012 yılında hız vermiştir.

Tarihi ve atmosferi büyüleyici olan bu stadın hala modern tesisler konusunda gelişmemiş olduğunu söyleyesek de; 55.000 kapasiteli Mestella Stadı İspanya’nın en büyük 5’inci stadı olma özelliğini taşımaktadır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mestella 2 Mestella 3 Mestella 4 Mestella 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s