Apostolos Nikolaidis

Kullanan Takım: Panathinaikos FC

Yapım Yılı: 1922

Kapasite: 16.620

Boyutlar: 105 x 68

 

1922 yılında açılan, Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan, uzun yıllar Panathinaikos kulübünün erkek takımına ev sahipliği yapan ve zaman zaman Yunanistan Milli Takımı’nın maçlarını oynadığı stadyumdur. Stadyum ismini kulübün 1980 yılında vefat eden başkanı Apostolos Nikolaidis’in isminden almaktadır.

Stadyum futbol tarihi için önemli stadyumlardan birisidir. 1922 yılında açılmasının ardından 1928 yılında ilk tribün inşa edilmişti. 50 yıl boyunca birçok ulusal ve uluslararası karşılaşmaya ev sahipliği yaptı. 1938 yılında ışıklandırma, 1958 senesinde ise çim ile tanıştı.

Panathinaikos kulübü 1984 yılında Atina Olimpiyat Stadı’na taşındı. Ancak 2001 yılında 7 milyon avro karşılığında stadyumu yenilediler ve eski stadyumlarına geri döndüler. Ancak bu yenileme sonrası stadyumun düşen kapasitesi Panathinaikos’un işine gelmiyordu ve 2007/08 sezonunda yenilenen Atina Olimpiyat Stadı’na bir kez daha taşınmak zorunda kalırlar.

Günümüzde kulüp şehrin göbeğinde kalan stadyumu büyültemeyeceğinin farkında olduğundan belediye inşaat için gerekli izni vermemektedir. Bunun en büyük nedeni çarpık kentleşme ve stadyum etrafında yeterli boşluğun bulunamamasıdır. Daha sonra ki günlerde belediye başkan güzel bir plan sunmuştur kulübe ancak Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz hem kulübün hem de belediyenin elini kolunu bağlamaktadır.

Stadyum en kalabalık karşılaşmasını 1967 yılında Panathinaikos-Bayern Münih Kupa Galipleri Kupası karşılaşması ile yaşamıştır. Bu maçı 29.665 kişi takip etmiştir.

Stadyum günümüzde Panathinaikos FC kulübünün kadın takımı tarafından kullanılmaktadır.

Apostolos Nikolaidis 2 Apostolos Nikolaidis 7 Apostolos Nikolaidis 8 Apostolos Nikolaidis 1 Apostolos Nikolaidis 4

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s