Gasómetro

Kullanan Takım: San Lorenzo de Almegro

Kapanış Yılı: 2 Aralık 1979

Yıkım Yılı: 1983

Kapasite: 75.000

Boyutlar: 110 x 70

İşçi ailelerinin yoğunlukta yaşadığı Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, futbolun yeni popüler olduğu bir zamanda bir futbol stadyumu yapılması kararlaştırılmıştı. Boedo bölgesinde bulunan bu stadyumun ismi Estadio Gasometro’dur. Çok amaçlı bir spor kompleksi olan stadyum, San Lorenzo takımının maçlarına ev sahipliği yapmıştır.

1916 yılında inşa edilen stadyumun tüm haklarını satın almak için dönemin kulüp başkanı Pedro Bidegain 29 Ocak 1928 yılında yönetici arkadaşlarıyla yaptığı toplantıda tüm şartları seferber edeceğini ilan etmiştir. Bidegain araziyi satın almak için bölgede önemli bir ağırlığı olan ve Hristyan cemaati Salesian ile güçlü ve samimi ilişkileri olan Lorenzo Massa’nın varlığından istifade etmiştir. Sonunda satın alma anlaşması 186.256 peso karşılığında gerçekleşmiş ve San Lorenzo kulübü stadyumu satın almıştır.

Stadyum ismini bulunduğu bölgenin sıvılaştırılmış dev gaz tanklarının bulunmasından dolayı almıştır. 7 Mayıs 1916 yılında San Lorenzo (2 – 1) Estudiantes maçıyla açılışını yapmıştır. Stadyum 75.000 kişilik kapasitesiyle; 1978 Dünya Kupası finalleri için yenilenip kapasitesi arttırılan El Monumental stadının geliştirilene kadar Arjantin’in en büyük stadyumuydu. 1929 yılında Copa America maçları stadyum tadilat halinde olmasına rağmen burada oynanmıştır. O zamanlar resmi bir adı olmayan stadyum da yapılan maçlar Arjantin futboluna tanıtım açısından da önemli bir katkısı olmuştur.

2 Aralık 1979 yılında San Lorenzo ile Boca Juniors arasında oynanılan ve 0 – 0 berabere sonuçlanan maçtan sonra futbol dünyasına elveda diyen stadyum, ülkede askeri baskının sonucunda kulübün borçları yüzünden satılmak zorunda kalmıştır. Bu araziyi kulübe kazandırmak isteyen şehrin belediye başkanı Osvaldo Cacciatore’nin kamulaştırma planları diktatör davranışlarda bulunan askeri yönetim tarafından engellenmiştir. Stadın kapanmasından sonra ünlü Fransız süpermarket zinciri Carrefour stadyumun bulunduğu araziyi San Lorenzo kulübüne 900.000 dolar ödeyerek satın almıştır ve 1983 yılında stadyumun yıkılmasından sonra buraya kendi süpermarketlerinden birini açmıştır.

Arjantin futbolunda önemli bir yere sahip olan Estadio Gasometro çimlerinde öyle bir iz bırakan bir kişi vardır ki; San Lorenzo kulübünün efsane golcüsü ve dört sene üst üste gol kralı olmuş José Sanfilippo’dan bahsetmemek elde değil. Kendisinin 1962 yılında Boca Juniors ile oynanılan maçta kaleci Roma’ya attığı gol taraftarların hafızalarından hala silinememiştir.

Estadio Gasometro yıkıldıktan sonra 14 sene boyunca stadyumsuz kalan San Lorenzo kulübü 1993 yılında inşa edilen El Nuevo Gasometro stadyumuna kavuşmuştur.

Estadio Gasómetro 1 Estadio Gasómetro 3 Estadio Gasómetro 4 Estadio Gasómetro 7 Estadio Gasómetro 8

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s