San Mames

Kullanan Takım: Athletic Bilbao

Yapım Yılı:  21 Ağustos 1913

Kapasite: 53.332

Boyutlar: 105 x 68

İspanya’nın Bask bölgesinde bulunan “La Catedral” lakaplı İspanya’nın en eski stadyumudur San Mames. San Mames’i özel yapan çok özel bir hikâye vardır.

Hikâye, İtalya’daki büyük Collesium’un inşaatından yaklaşık yüz elli yıl sonra yani M.S. 200’lü yıllara dayanır. Bir Bizans hikâyesidir. Yerel efsaneye göre Aziz Mames, Kıbrıs’ta orman içinde yaşayan fakir bir keşiştir. Devrin Bizans valisine vergi ödemeyi kabul etmez. Vali, azizi tutuklamaları için askerlerini ormana gönderir. Askerler ormanda yol alırken birden karşılarına bir aslan çıkar. Ki o zamana kadar Kıbrıs’ta aslan hiç görülmemiştir. Aslan oradaki kuzuyu tam parçalayacakken bu sefer Aziz Mames, aslanı sakinleştirir; kuzuyu kaptığı gibi aslanın sırtına biner. Vali’nin yanına gider. Vali, gördüklerine şaşırır ve onu hemen bağışlar. Yıllar sonra müritleri Aziz Mames adını İspanya’ya taşır. Bilbao şehrinde onun adına bir katedral inşa edilir. İşte o katedral, daha sonra yanı başındaki Bilbao’nun stadına adını verir. Athletic Bilbao’lulara “Los leones de San Mamés-Bilboko leoiak” (San Mamés Aslanları) lakabının takılması Aziz Mames’in yaşadığı olaylarla ilişkilendirmek hiç zor olmayacak bir durum.

18.yy’da Bilbao bir sanayi ve liman şehrine dönüşür ve sürekli göç almaya başlar. Şehre göç edenler arasında İngiltere’den gelen işçiler de vardır. Sadece iş gücü olarak kalmazlar, şehri futbolla da tanıştırırlar. Böylece 1898 yılında (renklerini o yılların ünlü İngiliz takımları olan Sunderland ve Southampton’tan alan) Athletic Club de Bilbao kurulur. O dönemde Southampton maçlarını The Dell’de, Sunderland ise Roker Park’ta oynamaktadır.

20 Ocak 1913 tarihinde inşaat çalışmaları ünlü mimar Manuel Maria Smith tarafından projelendirilerek başlamıştır. Görünümü İngiliz stadyumlarını andırıyordu. Koltukları az sayıda ve ahşaptan yapılmış olan San Mames Stadyumu, İngiltere’deki Highbury Stadı’ndan on altı gün önce yani 21 Ağustos 1913 yılında açılan ‘Katedral’ lakaplı futbol mabedi haline gelmiştir. Bu stadın tarihe geçecek en önemli özelliği 7.000 kişilik olup, İspanya’nın ilk stadı olmasıdır.

İngiltere’deki statlardan esinlenerek tasarlanan San Mames, Athletic Bilbao ile o senenin İspanya Ligi şampiyonu, Racing Club de Irun arasında oynanan maçla merhaba der futbolseverlere. Stattaki ilk golü de ‘Pichici’ lakaplı Rafael Moreno atar. Bu öyle bir goldür ki; daha sonraki yıllarda La Liga’nın gol krallarına verilen bir ödüle dönüşür. Böylece her sene İspanya’da Marca gazetesi tarafından en çok gol atana Pichici Ödülü verilir.

1913 yılında kırmızı-beyazlılar San Mames ile bütünleşmeye başlarlar. Ardı ardına kupalar havaya kaldırılır statta. ‘Katedral’ bir anda Basklar’ın özgürlüklerini savunduğu bir mabede dönüşür. Kazanılan her kupa, vergi toplayan Vali’ye karşı girişilen savaşta özgürlüğe adanan bir adaktır adeta. 1930 yılında çifte kupaya tanıklık eder San Mames. Ardından 30’lu yılların ilk yarısına damga vurmaya devam eder Bilbao. O dönemdeki en büyük rakiplerinden biri olan FC Barcelona maçlarını daha Camp de Les Corts’da oynamaktadır.

Real Madrid’in Chamartin Stadı’nı bırakıp maçlarını Bernabeu’da oynamaya başlamasından üç yıl sonra yani 1950 yılında San Mames Stadı’nın ilk bakımı yapılır. Ana tribün genişletilir ve yükseltilir. 1956’da şampiyonluk kupası San Mames’te havaya kaldırılır.

60’lı yıllarda yenileme çalışmaları devam eder ve kale arkasındaki tribünler tamamlanır. Nihayet 70’li yıllarda yeni ve son tribünün inşasıyla birlikte Katedral tamamlanır. Stadın kapasitesi 40.000’e çıkarılır ve günümüzdeki halini almış olur.

1976-77 sezonunda San Mames ilk kez UEFA Kupası finaline tanıklık eder. Finalde Bilbao’nun rakibi Juventus’tur. 5 Mayıs 1977′de Torino’da Comunale Vittorio Pozzo Stadı’nda (Torino Olimpiyat Stadı) oynanan karşılaşmayı 1-0 yitiren Kırmızı-Beyazlılar, 18 Mayıs’ta San Mames Stadı’ndaki karşılaşmayı 2-1 kazanmasına rağmen, gol averajıyla şampiyonluğa ulaşamaz. Dolayısıyla o gece Katedral’de matem vardır.

1982 Dünya Kupası’na İspanya ev sahipliği yapar. Kaderin cilvesidir ki İngiltere grup maçlarının hepsini San Mames’te oynar ve yıllar önce Bilbao’yu futbolla tanıştıranların torunları Katedral’de oynadığı üç maçtan da zaferle ayrılır. O maçların sonuçları şöyle;

(İngiltere 3 – 1 Fransa,    İngiltere 2 – 0 Çekoslavakya,   İngiltere 1 – 0 Kuveyt)

1983 yılında şampiyonluk yaşar San Mames, 1984 yılında ise çifte kupa zaferine tanıklık eder. 90’lı yıllar durgun geçer, 2000’lerde yani Millenium’lu yıllarda Katedral neredeyse ikinci lig maçlarına ev sahipliği yapmanın eşiğinden döner.

Athletic Bilbao için tüm bu başarısızlıklar beraberinde mali krizi de getirir. 2009’a kadar formasına reklam almayan Bilbao, daha fazla dayanamaz ve formaya reklam alır. Bir nevi vergi toplayan Vali’ye yenilir Bilbao. Sonra o gün gelip çatar. San Mames kapasitesiyle artık gerektirdiği kadar kazandıramamaktadır. Bir an önce yıkılmalı, yenisine geçilmelidir.

2010 yılında yeni stadın yani San Mames Barria’nın temeli atılır. 2013 – 2014 sezonuna yetiştirilmesi planlanan stat, 211 milyon Euro’ya mal olacaktır. Kapasite de 53.332 kişi yani şimdiki stattan tam 15 bin taraftar daha fazla barındıracaktır.

San Mamés İspanya tarihinin en eski stadyumu unvanını alıp, 100 yılık tarihinde hayranlarının kendisine olan unutulmaz sevgi ve saygılarının yanı sıra dini bir tutkuyla bağlı olması ile hatırlanacaktır. Belki hayat Bilbao taraftarları için eskisi gibi olmasa da devam edecek. En azından kendilerini şu fikre alıştırarak teselli bulacaklar:

“Her stat bir gün ölümü tadacaktır…!”

San Mames Barria (2013):

Bilbao taraftarlarının vazgeçemediğiı San Mames’i, tarihiyle unutturamasa da yeni ve görkemli haliyle teselli eden San Mames Barria eski stadın hemen yanına konuşlandırılmıştır. 3 sene sonunda bitirilen stadyumun toplam maliyetinin yarısı Bask Hükümeti, Bilbao Şehir Meclisi ve Biscay il Meclisi tarafından karşılanmıştır. Kulüp değerlerine çok sadık olduğundan eski San Mames Stadyumu’nu kuruluşunun 100’üncü yıl etkinliklerinden sonra yıkmaya karar verdikten sonra San Mames Barria’yı inşa etmeye karar vermişlerdir.

16 Eylül 2013 tarihinde beklenen açılış gerçekleşti ve La Liga mücadelesinde Athletic Bilbao ile Celta Vigo karşı karşıya geldi. Maçta ki ilk golü kaydeden Bilbao’lu savunma oyuncusu Mikel San Jose tarihe geçmiştir. Mücadeleden 3 – 2 galip ayrılan Athletic Bilbao taraftarlarına güzel bir hediye vermiştir.

53.332 kişi kapasiteli stadyum çok amaçlı bir spor kompleksi olarak inşa edilmiştir. UEFA tarafından dört yıldız kategorisinde yer alan stadyumun ses sistemi taraftarın çıkardığı desibele paralel olarak kurulmuştur. Bu da stadyuma güzel bir akustik hava katmaktadır. Stadyumun içerisinde spor ve sağlık merkezi, yüzme havuzu, spor salonu, kulübe ait müze ve mağaza, restoranlar ve VIP odaları mevcuttur.

2014 yılı Mart ayı itibariyle sadece kale arkası inşaat kalan San Mames Baria muhteşem ambiyansıyla ve tribünlerin sahaya neredeyse sıfır şekilde olmasıyla göz kamaştırmaktadır.

San Mames 2 San Mames 5 DIGITAL CAMERA San Mames 7 San Mames 1San Mames 10 San Mames 11 San Mames 13

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s