Angelo Massimino

Kullanan Takım: Catania Calcio

Yapım Yılı: 27 Kasım 1937

Kapasite: 20.016

Boyutlar: 105 x 68

 

 

İtalyan kulüplerinden Catania Calcio’ya ev sahipliği yapan stadyumdur. İsmini 2002 yılından itibaren 1969-1996 yılları arası kulüp başkanlığı yapan Angelo Massimino’dan almıştır.

Stadyumun inşası 1935 yılında başladı. Antonio Ferro’ya ait şirketin yapımını üstlendiği stadyumun mimarı Rafaele Leone’ydi. Faşist İtalyan hükumetinin stadyumları çok amaçlı olarak inşa etme, eski Roma stadyumlarına benzetme çabası nedeniyle oval bir biçimde ve koşu pisti olacak şekilde inşa edildi. 27 Kasım 1937 günü yapılan açılış maçında Catania ve Foggia ACF takımları karşılaşmış ve maçı Catania 1-0 kazanmıştır. İlk açıldığında kapasitesi 20.000’di. Bir dönem stadyumun ismi Battezato Cibali olarak anıldı.

1990 yılında Sicilya’da düzenlenen Universiade Oyunları için bir takım değişiklikler yapıldı. 1991 ve 1997 yılları arası çeşitli tadilatlar geçiren stadyum için günümüzde kapasite artırımı için çeşitli çalışmalar planlanmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde kapasite 30.000 olması ön görülmektedir. Catania kulübünün stat hakkında ki, en büyük şikayeti tribünleri sahaya uzak tutan koşu pistidir. Pist nedeniyle stadyumun rakibi etkilemesi bir hayli zor olmaktadır.

2002 yılına gelindiğinde stadyuma ismi efsanevi başkan Angelo Massimino’nun ismi verildi. Böylelikle kulüp ona vefa borcunu ödemiş oldu.

Stadyum iki defa İtalya Milli Takımı maçına sahne oldu. Bu maçlardan ilki 1998’deki Slovakya diğeri ise 2002 yılındaki A.B.D. maçlarıydı.

Stadio Angelo Massimino sadece futbol için değil, voleybol, basketbol, tenis gibi spor dallarına da sahne olan bir spor alanıdır.

Stadio Angelo Massimino 1 Stadio Angelo Massimino 2 Stadio Angelo Massimino 3 Stadio Angelo Massimino 4 Stadio Angelo Massimino 6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s