Ennio Tardini

Kullanan Takım: Parma FC

Yapım Yılı: 16 Eylül 1923

Kapasite: 27.906

Boyutlar: 105 x 68

 

 

Stadio Ennio Tardini, Parma şehrinin merkezine yakın bir yerde inşa edilmiş, kulübün eski başkanı ve asıl mesleği avukatlık olan Ennio Tardini’nin talimatıyla yapıldığı için kendisini yâd etmek maksadıyla bu ismi almıştır. Stadyum günümüzde İtalya’nın dokuzuncu büyük futbol stadyumu olduğu gibi 27,906 seyirci kapasitesiyle ülkede hala kullanımda olan altıncı eski İtalyan futbol alanı olma özelliğine sahiptir.

Stadın inşaatı için dönemin iki ünlü mimarı Atanasio Soldati ve Riccardo Bartolomasi projelerini Tardini’ye sunmuşlardır. Bartolomasi tasarımında daha rahat ve modern bir stat projesini tercih ederken, Soldati ise; klasik Yunan mimarisine dayanan tasarımıyla sadeliğe daha çok önem vermekteydi. Bu projeleri elinin tersiyle iten başkan, Fransız ve Alman stat çizimleriyle ünlü mimar Ettore Leoni’nin tasarımını kabul etti. Yapımına 1922 yılının Aralık ayında başlanan stadyum, başkan Tardini’nin 163.000 avro karşılığında belediyeden aldığı arsa üzerine inşa edilmiştir. İşin en trajedik yanı ise; büyük uğraşlarla stadyumun inşasını başlatan başkan Ennio Tardini’nin 16 Ağustos 1923 yılında ölmesiydi. Stadın açılışını göremeyen başkan, asıl adı Stadio Municipale olan stadyuma emeklerine karşılık kendisini sonsuza dek anmak maksadıyla kendi adı verilmiştir. Stadyuma 1935 yılında atletizm pisti yapılmış, modern ışıklandırma sistemi de 1954 yılında Azienda Elettrica şirketi tarafından kurulmuştur. 80’li yılların sonuna kadar hiçbir değişikliğe maruz kalmayan stadyum, 1985 ve 1990 yılları arasında ana tribünleri belediye yetkilileri tarafından yeniden yapılandırılmıştır.

1990 yılında İtalya Futbol Federasyonu almış olduğu karar neticesinde Serie A’da mücadele eden kulüplerin maçlarını oynamış oldukları statların kapasitesi, minimum 30.000 kişilik seviyede olması gerektiğini kulüplere beyan eder. O zaman Stadio Ennio Tardini’nin oturma kapasitesi sadece 13.500 idi. Bunun üzerine kulüp yöneticileri bir araya gelerek Parma şehrinin bir kaç kilometre dışında bulunan Baganzola bölgesinde yeni bir stadyum inşa edilmesi için gerekli planları yayımladı. Bu fikri kentin önde gelen isimleri ve kulüp taraftarları övgü dolu sözlerle destekleseler de, kent parlamentosunda siyasi değişimler yaşanınca kulüp maddi ve manevi desteği bir türlü alamadı. Bundan dolayı yeni stat projesi suya düşerken,  29 Mayıs 1991 tarihinde kulüp mevcut stadyumu yenilemek için bir dizi girişimlerde bulunmuştur. İlk olarak kapasitesi küçük olan tribünler genişletilmiş, İtalyan ve İngiliz tasarımının mükemmel bir karışımı olan bir görünüme kavuşmuştur. İki yıl içerisinde tamamlanan tadilat kulübe 12 milyon avro maliyete mal olmuştur. Bu paranın büyük bir bölümü stadyumun Tribuna Est kısmını yapmak için kullanıldı. Dönemin mimarları Stefano Della Santa, Italo Jemmi, Paolo Simonetti ve Fabrizio Fabbri tarafından büyük bir titizlikle tasarlanan tribün, stadyumun kentsel konumu ve tanımlı çevresi dâhil tüm koltuklarda yeterli güvenlik özellikleri sunmak adına iyi bir görünüm sağlaması için tüm özellikler göz önüne alınarak inşa edilmiştir. Ayrıca stadyuma sonradan entegre edilen atletizm pistinin çıkarılması kapasitenin de doğru oranda artmasına yol açmıştır. 1997 yılının Ağustos ayında sarı renkli koltuklarıyla stadyumun resmi kapasitesi 27.906 kişi olmuştur. Aynı yıl Tribuna Centrale Petitot tribünü tamamlanmış hemen altında ise “Emporium” adı altında bir mağaza açılarak kulübün kendi lisanslı ürünlerini sergilediği bir yer olmuştur.

90’lı yılların başı ve ortasında İtalya ve Avrupa futboluna damgasını vuran Parma FC kulübü tarihinde Serie A şampiyonluğu bulunmamasına rağmen, Avrupa’da gelişmekte olan birçok kulübün başaramadığını onlar sadece altı sene içerisinde başarırlar. 1992 – 98 yılları arasında bir kez Kupa Galipleri Kupası, iki kez UEFA Kupası ve bir kez de Avrupa Süper Kupa şampiyonluğu yaşayan kulüp, aynı dönem kazandıkları Kupa Galipleri Kupası’nın ertesi yılında bu kez kıl payı Arsenal’e kaybediyorlardı. Ayrıca Sensini, Tomas Brolin, Zola, Asprilla, Dino Baggio gibi yıldızlarıyla 1996 – 97 sezonunda Juventus’un ardından sadece 2 puanla lig şampiyonluğunu da kaybediyorlardı. Stadio Ennio Tardini’de en parlak dönemini 1998 – 99 sezonunda yaşayan Parma FC, UEFA Kupası’nda evinde oynamış olduğu maçların tümünü kazanmayı başarmıştı. Buffon, Thuram, Cannavaro, Boghossian, Fuser, Veron, Chiesa, Crespo, Balbo ve Fiore gibi dünya çapında bir kadrosu olan kulüp o sene Avrupa futbolunda hem vitrin yaptı hem de büyük bir sükse… Bu başarısının arkasında önemli bir mali gücü vardı Parma kulübünün. Lakin her çıkışın bir inişi var mantalitesiyle Parma FC kulübünün sahibi olan İtalya’nın sekizinci büyük şirketi Parmalat’ın hesaplarındaki 10 milyar dolarlık açık, Avrupa’da son yıllarda yaşanan en büyük ekonomik skandala dönüşür. Skandal; yolsuzluk, rüşvet ve sahte rapor düzenleme gibi iç içe hadiseleri içerir. İtalya’da bir mahkemenin, gıda devi Parmalat’ın ana üretim kolu olan şirketinin, borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğuna resmen karar vermesi, mağdurların sayısını tahmin edilenin ötesinde arttırdı. Bundan dolayı iflasın eşiğine gelen şirketin bu durumu Parma kulübüne de nüfus etti ve kulüp parlak günlerinin gölgesinde kalarak uzun bir süre mali sorunlarla boğuştu ve yıldızlarını birer birer elden çıkarmaya başladı.

Kulüp mali sıkıntılarından sıyrılarak 2004 yılında yeniden yapılanmaya başlandı. 2006 yılında tribünlerin dört bir tarafı gerek kulüp gerek taraftarların desteğiyle adlandırıldı. Bu tribünlerin isimleri; Tribuna Centrale Petitot, Curva Nord, Curva Sud ve herkesin bildiği tribün Tribuna Est olarak kayıtlara geçti. Stadın günümüzde ki en büyük tribünü Tribuna Centrale Petitot’tur. Yaklaşık 8 bin koltuk bulunan tribünde VIP tribünü ve basın odası gibi alanlar bulunmaktadır. Kulübün en tutkulu ve ateşli taraftarların oluşturduğu tribünler ise kale arkası tribünler Curva Nord ve Curva Sud tribünleridir. 1977 yılında kurulan Avrupa’nın en önemli taraftar gruplarından “Boys Parma” taraftar grubu da bu tribünler de iştirak etmektedir. Stadyumun en eski tribünlerinden biri olan Tribuna Est bölümünde ise engelli taraftarlara ayrılmış özel bir alan bulunmaktadır.

Stadio Ennio Tardini tarihi bir stat olmasına rağmen İtalya’nın ev sahipliği yaptığı uluslar arası organizasyonlarda yer alamadı. 1934 Dünya Kupası, EURO 1968 ve 1980 turnuvalarına maksimum dört stat ile ev sahipliği yapan İtalya, 1990 Dünya Kupası’nda turnuvaya katılan takım sayısının artmasına paralel olarak organizasyona ev sahipliği yapacak mekân sayısını da arttırmış ancak Ennio Tardini oturma kapasitesinin düşük olması nedeniyle bu statlar arasında kendine yer bulamamıştır. Stadyum, İtalya Milli Takımı’nın hazırlık ve eleme maçlarından oluşan 6 karşılaşmasına ev sahipliği yapmıştır. En son 14 Aralık 2012 tarihinde Fransa maçına kadar oynadığı tüm maçları kazanan İtalya, rakibine (1 – 2) yenilerek galibiyet serisi sona ermiştir.

Kulüp yönetimi, günümüzde geçmiş yılların aksine stadyumun gelişmesi için çalışmalarını hızlandırmışlardır. Tardini stadının güvenlik yönetmeliklerine en uygun şekilde uymasına rağmen, 2009 yılının Mayıs ayında Vicenza’lı taraftar Eugenio Bortolon’un Curva Sud tribününden düşerek ölmesi aylarca İtalya kamuoyunu meşgul etti. Tüm polemiklere ve suçlamalara rağmen Parma kulübü aleyhine açılan davada aklandı. Buna rağmen kulüp Curva Sud tribününü güvenlik şartlarına uygun bir şekilde restore etmeyi ihmal etmedi. 2007 yılında Tommaso Ghirardi başkanlığa seçildikten sonra üç sene boyunca zemini iyileştirme çalışmalarına yatırım yaptı. Toplam 3,5 milyon avro maliyetle sahanın zeminini drenaj sistemiyle yenilemiş oldu.

EURO 2016 adayı İtalya’nın ev sahibi unvanı vereceği statlardan biri olan Stadio Ennio Tardini stadyumun kapasitesini arttırmak, çatı sistemini yeniden gözden geçirmek gibi planları olsa da; ülkesinin turnuvaya ev sahipliği yarışından elenmesi stadyumun bir kez daha bu hayallerin uzağında kalmasına neden oldu.

Stadio Ennio Tardini 4 Stadio Ennio Tardini 6 Stadio Ennio Tardini 8 Stadio Ennio Tardini 12 Stadio Ennio Tardini 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s