Camp de Les Corts

Kullanan Takım: FC Barcelona

Yapım Yılı: 20 Mayıs 1922

Yıkım Yılı: 2 Şubat 1966

Kapasite: 60.000

Boyutlar: 101 x 62

 

 

FC Barcelona kulübünün eski stadyumudur. FC Barcelona 1957 yılına kadar iç saha maçlarını bu stadyumda oynamıştır. Stadyum 60.000 kişi kapasitesindeydi. Santiago Mestres ve Josep Alemany tarafından inşa edilen stadyum, 2 Şubat 1966 tarihinde yıkılmıştır.

Kulüp 1899 yılında kurulmasının ardından 10 yıl boyunca çeşitli sahalarda tabiri caizse “göçebe” gibi oynamıştır. 1909 senesine gelindiğinde Camp del Carrer Indústria’a taşınan Barcelona sonunda kendine bir stadyum bulabilmişti. Ancak kazanılan başarıların ardından burası Barcelona’ya yetmemeye başlamıştı. Bu nedenle kulüp yeni bir saha yapma çalışması içine girdi. 22.000 kapasiteli Camp de Les Cort inşa edilmeye başlandı ve 20 Mayıs 1922 günü Barcelona ile İskoç Saint Mirren takımları arasında oynanan karşılaşmayla açıldı.

İspanyollar ile Katalanlar arasında devam eden savaşta önemli bir merkez haline gelmişti. 24 Haziran 1925 tarihinde iki grup arasında bir maç organize edildi. Maç başlamadan önce çalınan İspanyol Milli Marşı Katalanlar tarafından ıslıklandı. Stadyumda bulunan İspanyol yetkililerin aldığı karar neticesinde ilk önce 6 ay daha sonra düşürülerek 3 ay saha kapatma cezası verilmişti.

Stadyum açıldıktan sonra kapasite olarak yetersiz kaldığı anlaşıldı ve bazı çalışmalar yapıldı. Kapasite 45.000 çıkarıldı.

1930’lu yıllarda çıkan iç savaş neticesinde stadyum kapandı ve bir süre kullanılmaz halde kaldı. 1940’lara gelindiğinde tekrar açılan stadyum 60.000 kapasiteyle sahalara geri dönmüş oldu. Ancak kapasitenin 60.000 olması yine de küçük gelmesini engelleyemedi. Bu yüzden 1954 yılında Nou Camp’ın yapılması için çeşitli çalışmalar başladı. 21 Nisan 1957’de son maç oynandı. Sevilla ile yapılan maç Ladislao Kubala’nın attığı gol ile 1-1 bitti.

Stadyumun kullanılmamasının ardından kulüp stadyumun arazisini satmak istedi ancak bunda yerel yönetimin isteksizce davranmasının sonucu 8 yıl kadar başarılı olamadı. 1966 yılına gelindiğinde ise yapılan çalışmalar neticesini verdi ve stadyum yıkıldı.

Nou Camp’ın sadece bir kaç kilometre uzağında bulunan Camp de Les Corts’un yerinde artık Parc de Les Corts adında yeşil bir alan bulunmaktadır.

Camp de Les Corts 8 Camp de Les Corts 10 Camp de Les Corts 11 Camp de Les Corts 3 Camp de Les Corts 4

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s