Metropolitano de Madrid

Kullanan Takım: Atletico Madrid

Yapım Yılı: 13 Mayıs 1923

Yıkım Yılı: 1966

Kapasite: 58.000

Boyutlar: 101 x 62

 

 

1923 yılında yapılan ve Atletico Madrid kulübü tarafından Vicente Calderon yapılıncaya kadar 40 yıldan fazla bir süre kullanılan stadyumdur.

Stadyum o dönem Real Madrid’in oynadığı stadyumla karıştırılmamalıdır. Campo de O’Donnell’e 1913’te taşınıncaya kadar eğreti sahalarda top koşturan Atletico’lu futbolcular, Campo de O’Donnell’nun yapılmasının ardından buraya taşındılar. Ancak git gide kulübe bu saha yetmemeye başladı ve kentin kuzeyindeki Avenida de la Reina Victoria arazisini satın aldılar. Stadyumun o bölgeye yapılmasının belli bir amacı da metro ile stadyuma ulaşımı daha kolay sağlamaktı. Metro ile stadyum arasına bir elektrikli tramvay hattı döşendi, böylelikle ilk elektrikli tramvay hattı buraya yapılmış oldu.

Arazide hali hazırda bulunan stadyum basketbol için inşa edilen bir anfitiyatroydu. Kuzey tarafına yapılan bir tribünle bu stadyum hemen hemen futbol stadına dönüştürülmüştü.

Çalışmaların ardından 13 Mayıs 1923 günü açılışı yapıldı. 20.000 taraftarın seyrettiği maçta Atletico Madrid Real Sociedad’ı 2-1 mağlup etti.

Stadyumun mimarı o zamanlar yeni açılacak olan Estadio Chamartin’in de mimari olan José María Castell’di. Kendisi iki ezeli rakibe iki stadyum kazandırmıştı.

1929 yılında İngiltere milli futbol takımı Britanya Adası dışında ki ilk mağlubiyetini burada, İspanya’ya karşı aldı. 4-3’lük galibiyetle İspanyollar İngilizleri evlerine gönderdi.

1930’lu yıllarda stadyum İspanya İç Savaşı’nda çok ciddi hasarlar aldı. Bir kaç yıl Atletico takımı maçlarını başka yerlerde oynamak zorunda kaldı. Savaşın sonunda yeniden inşa edilen stat tekrar kullanıma hazır hale geldi.

21 Şubat 1943 tarihinde Atletico Madrid (2 – 1) Real Madrid arasında oynanan karşılaşmayı 35.000’in üzerinde seyirci izlemişti. Ancak kapasitesinin çok üzerinde seyirci alması stadyumun genişletilmesi fikrini ortaya çıkarmıştı. 1950’li yıllara gelindiğinde stadyum zemini kazılmış ve ek tribünler eklenmiştir. Böylelikle stadyum 58.000 kapasiteye ulaşılmıştır.

Ancak yapılan bu çalışmalar İspanya’da yapılmaya başlanan yeni stadyumların Estadio Metropolitano de Madrid’in önüne geçmesini engelleyemedi. Real Madrid’in Santiago Bernabeu’yu inşa etmesi iki kulüp arasında büyük bir farkın doğmasına neden oldu. Ayrıca Barcelona’da yapılan Nou Camp’ta bu etkiyi daha da arttırdı. Bu nedenden ötürü kulüp yeni bir stadyum yapmak için çalışmalara başladı. 1960’larda Rio Manzaneras kıyısındaki arsa stadyum yapılmak için satın alındı. 1966 yılında bitirilen çalışmalar neticesinde Atletico Madrid kulübü Vicente Calderon’a taşındı. Kullanılmayan saha kısa bir müddet sonra yıkıldı ve yerine binalar inşa edildi.

Estadio Metropolitano de Madrid 1 Estadio Metropolitano de Madrid 2 Estadio Metropolitano de Madrid 3 Estadio Metropolitano de Madrid 4 Estadio Metropolitano de Madrid 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s