Philip II Arena

Kullanan Takımlar: FK Vardar & FK Rabotnički & Makedonya Milli Takımı

Yapım Yılı: 1947

Kapasite: 33.460

Boyutlar: 105 x 65

Balkan ülkelerinden Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan ve ülkenin en önemli spor alanlarından biri olan, spor dışında kültürel aktivitelerin de yapıldığı çok amaçlı stadyumdur Philip II Arena. Tarihi II. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle başlayan stadyum zaman içerisinde çeşitli tadilatlar geçirmiş ve günümüzdeki halini almıştır. FK Vardar ve FK Rabotnički kulüplerine ev sahipliği yapan stadyum aynı zamanda Makedonya Milli Takımı’nın uluslararası mücadelelerine de sahne olmaktadır.

1947 yılında inşa edilen stadyum 30 yıl boyunca modern bir stadyum olmaktan çok uzaktı. 1977 yılına gelindiğinde Dragan Krstev ve Todorka Mavkova tarafından stadyumun güney tribünü dizayn edildi. 1978 yılında çalışmalara başlandı ve tribün bitirildi. Böylelikle milli takımın ender olarak terk ettiği stadyum olma unvanını yakaladı. Ocak 2008’e gelindiğinde modernleştirme ve genişletme çalışmaları başlatıldı. Yeni bir kuzey tribünü inşası 2009’da bitirildi ve açılışı 2 Ağustos Makedon Milli Bayramı’nda yapıldı. 10 gün sonra da Makedon Milli Takımı Makedon futbolunun kuruluşunun 100. yılında son Avrupa Şampiyonu İspanya ile dostluk maçı yaptı. 2009’da başlayan güney tribün inşaatı başladı ve FK Rabotnički ile Liverpool arasındaki karşılaşma ile açılışı yapıldı. Son olarak doğu ve batı tribünlerinin temeli atıldı. 2012 yılının Temmuz ayında stadyumun büyük bölümü bitirilmiş oldu. Son olarak sahanın etrafındaki atletizm pisti de yeniden yapıldı ve böylelikle stadyumun modernleştirme çalışmaları bitirilmiş oldu. FK Vardar’ın 2012 Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme mücadelesinde BATE Borisov ile oynadığı maçla stadyum tam olarak bitmiş haliyle hizmete sunulmuş oldu. Stadyumun yapımında 2008-2013 yılları arasında toplam 60 milyon Euro harcanmış ve son olarak da ışıklandırma sistemi stadyuma monte edilmiştir.

2009 yılına kadar Üsküp Şehir Stadyumu olarak bilinen stadyumun adı Büyük İskender ve III. Philip’in babası olan Kral II. Philip’in adı verilmiştir.

Philip II Arena 3 Philip II Arena 5 Philip II Arena 6 Philip II Arena 7 Philip II Arena 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s