Eskişehir Atatürk

Kullanan Takım: Eskişehirspor

Yapım Yılı: 1952

Kapasite: 14.950

Boyutlar: 105 x 68

 

Konum olarak İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyük şehirlere yakın mesafede bulunan Eskişehir özellikle son 10 yılda yaşadığı gelişmeler ile herkesin ilgilisini çekmiş, güzel ve modern bir Anadolu şehri olarak ön plana çıkmıştır. Aslında Eskişehir sahip olduğu özelliklerle Avrupa şehirlerinden farksız bir hale gelmiştir. Kentin “Korunacak Alan”ların başında gelen Eskişehir Atatürk Stadı bölge halkı için ayrı bir öneme sahiptir.

1952 yılında inşaatı tamamlanan stadyum 2000’li yıllara kadar hiçbir değişim yaşamadan gelmiştir. Stadyum, Türkiye Ligi’nin naçizane değerlerinden Eskişehirspor’un iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Stadyumun ışıklandırma sistemi son teknolojiye uygun olup, yerden ısıtma sistemine sahip değildir. Buna rağmen don olaylarından çimlerin etkilenmemesi için kulüp yönetimi tarafından Rusya’da uygulanan özel branda sistemi geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

2000’li yıllarda stadyumun çevresinde tüm konutlar yıkılmış ve bulunduğu alan “Korunacak Alan” kapsamına alınmıştır. Eskişehirspor 2008 yılında uzun bir aradan sonra Süper Lig’e döndükten sonra stadyum da küçük çapta yenilenmiştir. Ayrıca Eskişehirspor’un 2012 – 13 sezonunda ülkemizi Avrupa Ligi’nde temsil etmesiyle beraber; Eskişehir Atatürk Stadı da UEFA kriterlerine uygun hale getirilmiştir.

2008 – 09 sezonundan bu yana şehrin tutkusu ve coşkusu ile yeniden canlanan ve istikrarlı bir görüntü çizen Eskişehirspor maç günlerinde Eskişehir Atatürk Stadı’nda güzel görüntülere vesile olmaktadır. “Es – Es” lakaplı kulübün bando takımı da maç esnasında izleyicilere renkli görüntüler sunmaktadır.

Son dönemde TOKİ mevcut stadyumu yıkarak 30.000 kişilik stadyum yapmak istemesine rağmen, Eskişehir Belediyesi bu isteğe karşı çıkmaktadır. Ancak TOKİ ile yapılan anlaşmalar nedeniyle, Eskişehir’in yeni stadyumunun temeli 2013 yılında Sazova’da atılacak olup, Eskişehir Atatürk Stadyumu’nun yıkımına ise bu tarihten sonra başlanılması planlanmıştır. Ancak Eskişehir Atatürk Stadyumu konusunda yapılan tartışmalar hala devam etmektedir. Bu yüzden stadın akıbeti belirsizdir.

Eskişehir Atatürk 1 ESKISEHIRSPOR - GALATASARAY MACI Eskişehir Atatürk 5 Eskişehir Atatürk 6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s