Victoria Ground

Kullanan Takım: Stoke City FC

Yapım Yılı: 28 Mart 1878

Yıkım Yılı: 4 Mayıs 1997

Kapasite: 22.500

Boyutlar: 105 x 68

 

Victoria Ground, Stoke-on-Trent’de yer alan futbol stadyumudur. Stoke City kulübü eskiden maçlarını bu stadyumda oynamaktaydı. 1878 yılından 1997 yılına kadar 119 yıl boyunca bu stadyumu kullandılar. 1997 yılında Britannia Stadium’na taşındılar. Victoria Ground yıkılmadan önce aktif olarak kullanılan en yaşlı stadyumdu.

Stoke City kulübü 1878 yılında Victoria Ground’a taşınmadan önce Victoria Cricket Ground ve Sweeting Field’da maçlarını oynamaktaydı. Stadyum aslında bir atletizm sahasıydı. Etrafında atletizm pisti vardı ve oval bir biçimdeydi. İlk maç Stoke City-Talke Rangers (0-1) arasında oynandı. Tarihler 28 Mart 1878’i gösteriyordu. Stadyum ismini hemen yakınında ki Victoria Oteli’nden alıyordu.

Devam eden 10 yıl içerisinde stadyum çok fazla değişiklik göstermemişti. Hatta ülkede yapılan modern statların git gide gerisinde kalmaya başlamıştı. Victoria Ground, derme çatma, bankların olduğu üç oturma mekânı ve ahşap bir tribüne sahipti ki bu o zamanlarda yapılmaya başlanan statların, gösteriş ve kullanış açısından gerisindeydi.

Birinci Dünya Savaşı sonrası stadyum yavaş yavaş kendisini bulmaya başlamıştı. Ekstradan yapılan iki tribün bu değişimin ilk işaretleriydi. 1930’lara gelindiğinde stadyum eski oval şeklini kaybetmiş ve Boothen End tribününün üstü tamamen kapatılmıştı.

1935 yılına gelindiğinde Butler Street tribünü yapıldı. 5000 kişilik bu tribüne en koyu taraftarlar oturmaya başladı ve devam eden üç yıl boyunca bu özelliğini korudu.

1937’de Victoria Ground rekor katılımlı bir maça ev sahipliği yaptı. Arsenal ile oynan maçı toplam 51.380 kişi seyretti.

1963’te Stoke City 100’üncü yılını kutluyordu ve bu kutlamalar sırasında Real Madrid ile özel bir maç yapıldı. Aynı yıl Butler Street tribünü de futbolseverlere merhaba dedi. Ancak 1976 yılında bir fırtına sırasında tribünün çatısı uçtu. Tekrar yapılması sırasında kulüp ciddi bir mali külfet içine girdi ve küme düştü.

Birkaç yıl sonra geri dönen Stoke City stadyum için gerekli çalışmaları bu sefer yapmayı başardı. Yeni iki katlı tribünler inşa edildi. Böylelikle kapasite eskiye oranla arttırılmış oldu. Ayrıca iki yeni aydınlatma sistemi de stadyuma eklendi. Bu ışıklandırma sistemiyle birlikte stadyum farklı ve eşsiz bir görüntüye sahip oldu.

1980’lere gelindiğinde daha küçük tadilatlar kurumsal yapıyı geliştirmek için yapılmıştı. 1994 yılında yeni bir tribün inşa etmek için çalışmalar yapılacağını duyurdu. Bu tribünle beraber ekstradan 9000 seyirciye sahip olacakları ancak bu plan hiçbir zaman gerçekleşemedi. Çünkü yeni bir tribünün maliyeti oldukça fazlaydı.

Stat son yılında 22.500 kişi ağırlayabiliyordu. 4 Mayıs 1997 günü son resmi maçta West Bromwich’i 2-1 mağlup eden Stoke City 119 yıllık mabedine elveda diyordu.

Daha sonra ufak tefek karşılaşmalara sahne oldu ancak bunlar yeterli ilgiyi görmüyordu. Ancak 4000 kişi izliyordu.

Stoke City FC’nin Britannia Stadium’a taşınması üzerine Victoria Ground’un yıkılması kararlaştırıldı. Yıkıldıktan sonra yerine hiçbir şey yapılmamış ve arazi boş bırakılmıştır.

Victoria Ground 5 Victoria Ground 6 Victoria Ground 1 Victoria Ground 4 Victoria Ground 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s