Altay Alsancak

Kullanan Takım: Altay SK

Yapım Yılı: 1910

Kapasite: 16.400

Boyutlar: 105 x 68

 

 

Türk spor tarihinin en eski stadyumlarından birisidir İzmir Altay Alsancak Stadyumu. Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelen stadyum ilk olarak 1910 yılında tribünsüz bir şekilde futbol maçlarına sahne oluyordu. O zamanlar Anadolu’daki Rumlar tarafından kurulan Panionios takımı maçlarını burada oynamaktaydı. İşgal yıllarının sonuna kadar Rumlar tarafından kullanılan saha 1929 yılında İzmir Valiliği’nin devreye girmesiyle kapalı ve açık tribünleri inşa edilmiş ve tam bir futbol stadyumu olmuştur. Ayrıca aynı yıl portatif minik bir tribün eklenmiş ve stadyumun kapasitesi bir miktar arttırılmıştır. Ancak 1930 yılında demiryollarının millileştirilmesi neticesinde stadın kuzey tarafında bulunan kale arkasındaki sokak biraz daha genişler ve cadde halini alır. Stadyumun şimdiki görüntüsü bu yüzdendir.

1929 yılından itibaren birçok takım tarafından kullanılmıştır Altay Alsancak Stadyumu. 1959’da stadyum Türkiye 1. Ligi’nin kurulmasına kadar çeşitli kategorilerde sayısız maça sahne olmuştu. 1. Ligde Altay, Altınordu, Göztepe, İzmirspor ve Karşıyaka olmak üzere tam beş İzmir kulübü mücadele edecekti. 1950’lerde 6.000 kapasiteli olan stadyum bu kadar kulübün yükünü çekemiyordu. Ancak 1962 yılında başlayabilen çalışmalar neticesinde stadyum yenilenmeye başlar. Stadyumun bu çalışmalar neticesinde bir miktar doğuya kaydırılması ve ek tribünler yapılmak istenmiş ancak inşaatı yapacak müteahhittin ölümü yüzünden inşaat sekteye uğramıştı. Çalışmalar sırasında imkânsız gibi görünen projeler birbirine karışmıştır. Neticesinde 1960 yılında ki Milli Küme maçları tehlikeye girmişti. 1963 yılının yaz aylarında da devam eden çalışmalar futbol maçlarına yine de engel olmamıştır. 1960’lı yılların başında stadın genel görünümü şöyledir: Doğudaki açık tribün bugünkü haline gelmiş, ancak kapalı tribünün olduğu taraf hala bir mezbelelik görünümündedir. Kapalı tribünün sadece ortasında kapalı olarak nitelendirilebilecek bir alan mevcuttur. 1964 yılına gelindiğinde ise stadın gece maçları işin ışıklandırılması ve yarım kalan tribün eklerinin yapılması tekrar gündeme gelir. 1965’de kapalı tribünün olduğu taraf yeniden elden geçirilir, tribünün ortasındaki eskilerin şapka tabir ettiği sundurma yıkılır. Herkes daha yüksek ve kapasitesi artırılmış yeni bir kapalı tribün beklerken, mevcudun üzerine kaçak kat çıkar gibi her tarafı açık bir balkon tribünü kapalı tribünün üzerine inşa edilir. Kuzeydeki kaleyle cadde arasına ise Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü binası kondurulur. 1967 yılında ışıklandırma çalışmalarının tamamlanmasıyla stat bugün ki görünümüne bürünür. Stadyumun 1967’de çimlendirilmesi gündeme gelmiş ancak 1971 yılından sonra ki zamana sarkmıştır bu işlem.

Bir çok kez Avrupa Kupası maçlarına sahne olan stadyum Marsilya, Roma, Benfica, Atletico Madrid, 1860 Münih, Cardiff City gibi kulüpleri ağırlamıştır.

Stadyum şu anda Altay kulübüne aittir ancak Karşıyaka ve Göztepe zaman zaman maçlarını burada oynamaktadır. Ayrıca Altınordu ve İzmirspor da ihtiyaç duyduklarında burada maçlarını oynamaktadır.

1971 yılında yapılan son tadilatla beraber bu günkü görünümünü alan stadyumun kale arkası tribünleri bulunmamaktadır. 3.100 kapalı, 6065 balkon, 7235 kişilik de açık tribün kapasitesi vardır. 2005 yılında İzmir şehrinde düzenlenen Yaz Üniversite Oyunları’na da sahne olmuştur.

Türkiye 1.Ligi’nin ilk golü 21 Şubat 1959’da İzmirsporlu Özcan Altuğ tarafından 11.dakikada Alsancak Stadı’nda atılmıştır. Türkiye 1.Ligi’nin ilk karşılaşması İzmirspor ile Beykoz 1908 arasında 21 Şubat 1959’da Alsancak Stadı’nda oynanmıştır. Türk takımları arasında o güne kadar ki en üst düzey Avrupa Kupası maçı 23 Nisan 1969’da Göztepe A.Ş. ile Újpest FC arasında Alsancak Stadı’nda oynanmıştır.

Stadyum 9 Eylül 2017 günü tekrar eski şaşalı günlerine dönmesi için yenileme çalışmaları başlamıştır.

Altay Alsancak 1 Altay Alsancak 4 Altay Alsancak 5 Altay Alsancak 6 Altay Alsancak 7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s