Polish Army

Kullanan Takım: Legia Varşova

Yapım Tarihi: 9 Ağustos 1930

Kapasite:  31.103

Boyutlar: 105 x 68

 

 

Başkent Varşova’nın soğuk günlerini coşkulu taraftar kitlesiyle ısıtan Polish Army Stadyumu’nun mazisi önemli başarılara dayanmaktadır. İnşa edildiği zaman kullandığı isim Stadion Wojska Polskiego olan stat; 9 Ağustos 1930 tarihinde yapılmıştır. Stadyum II. Dünya Savaşı ortasında kalmış olmasına rağmen 2010 yılına kadar önemli bir değişiklik yaşamamıştır. Legia Varşova’nın 90’lı yıllarda fırtına gibi esmesi kulübü günümüzde yeni bir stat yapma planları içerisine sokmuştur. 1997 yılına kadar stadın mülkiyeti Polonya Ordusu’na aitti. Kulüp yönetimi o yıl yaptığı girişimlerle stadın hisselerini kendi üzerine almayı başarmıştır. 2004 yılının Ekim ayında çizilen plan doğrultusunda Stadion Wojska Polskiego tamamen yıkılıp yerine modern ve yeni bir stat yapılması kararlaştırılmıştır. 2006 yılında Varşova Şehir Konseyi kulübün teklifini reddetti. Teklifte yer alan proje de; otopark ile beraber 30.500-35.000 kişi kapasiteli ve tamamen açılıp kapanabilen çatılı bir stat yapma fikriyatı yer alıyordu. Ancak Şehir Konseyi planlanan projenin güvenli olması için gerekli kaynağın yaratılmamasından dolayı projeyi kabul etmemiştir. İlerleyen yıllarda Varşova kulübünün yeni sahipleri yeterli fon sağlayarak konseyinde isteklerini yerine getirmiş, 460 milyon karşılığında stadyumu baştan aşağı inşa etmek için anlaşmaya varmışlardır. 17 Kasım 2008 tarihinde yeni stadyum inşaatının ilk aşaması başlamıştır. Güney, doğu ve kuzey tribünleri tamamen yıkılmış, daha sonra ünlü eski yeri doğu tarafında bulunan “Żyleta” tribünü 2010 yılının Mart ayında bitirilmiştir. Günümüzde modern statlar adı altında önemli unsurlara sahip olan stadyuma Polish Army ismi uygun görülmüştür.

Legia Varşova kulübünün en fanatik hayranları tarafından oluşturulan ve kurulduğunda meşhur doğu tribünleri tek bir isimle anılıyordu. O isim: Żyleta idi… Bu isim 1970 yıllarının sonunda ön plana çıktıktan sonra kulübün en ateşli taraftarların bulunduğu ve en vukuatlı olayların yaşandığı bir yere dönüşmüştür. Yıllar boyunca Żyleta tribünleri takımlarına sadık kalmışlar, en kötü günlerde bile gönülden desteklemişlerdir. Bu gruba mensup taraftarlar hazırladıkları koreografilerle tartışmasız Polonya’da en iyi taraftar grubu olduklarını ispatlamışlardır. Bu yüzden Żyleta tribünleri stadyumun en itibarlı tribünleri olarak göze çarpmaktadır. Kulüp yöneticileri eski Żyleta tribünleri adına özel bir müze yapmıştır. Şu anda Żyleta grubu stadyumun yeniden inşa edilmesinden sonra kuzey tribününde varlıklarını devam ettirmektedirler. Stadyumun günümüzdeki kapasitesi 31.103 olup, 2.137 tanesi VIP koltukludur. Stadyum koltuklarının yapısında polipropilen kullanılmıştır. Bunlar, hava koşullarına,  mekanik hasarlara ve kimyasal solventlere karşı dirençlidir. Bu özellik Allianz Arena’dan esinlenerek yapılmıştır. Koltukların rengi kulübün renkleri ile ilişkilidir. Yeşil, beyaz ve kırmızı… Stadyumun korkulukları seyircilerin rahatça maçı izleyebilmeleri için 130 cm yüksekliğinde ve 2 cm kalınlığında yapılmıştır. Stadyum da iki dev ekran bulunmaktadır. Bu ekranlar stadyumun kuzey-batı ve güney-doğu köşelerinde çatının çelik nesnelerine bağlıdır. Ekranlar 5,4 m genişliğinde ve 9,4 m yüksekliğindedir ve her biri 7 ton ağırlığındadır. Giriş kapıları SKIDATA Vario Gate okuyucu ile donatılmıştır. Stadyum bu tip okuyucu sistemini kullanan birkaç futbol stadyumundan biridir. Stadyumun aydınlatma sistemi 2000 lux (516 kw) gücündedir. Kulübe ait müze ise, kuzey tribününde yer almaktadır. Müzenin kurulmasında Legia taraftarlarının payı büyüktür. Müze kulübün tarihindeki önemli olayları anmak maksadıyla efsanevi oyuncu Kazimierz Deyna’nın ölüm yıldönümü olan 23 Ekim 2010 tarihinde açılmıştır. Stadyum da bulunan bar ve restoranlar, TV stüdyoları ve iki katlı otopark taraftarlar arasında yoğun ilgi gören yerler olarak göze çarpmaktadır.

19 Temmuz 2011 tarihinde kulüp PepsiCo şirketiyle yapmış olduğu antlaşmayla stadın ismini 3 yıllığına Pepsi Arena olarak değiştirse de; Polish Army daha çok tercih edilen isim olarak ön plana çıkmaktadır.

Stadyumun kuzeydoğu girişinde Legia Varşova kulübünün efsane oyuncularından biri olan Kazimierz Deyna’nın heykeli bulunmaktadır. Heykelin tasarımı için taraftarlar arasında başlatılan rekabeti kazanan futbolsever Tomasz Radziewicz’in projesi olmuştur. Bu proje internette sunulan anket yoluyla seçilmiş ve heykelin maliyeti tamamen taraftarlar tarafından karşılanmıştır. 3,2 m boyunda göz kamaştıran heykele ruhunu veren Kazimierz Deyna Polonya’nın en spesifik futbolcularından biri olmuştur. Legia Varşova ve Polonya Milli Takımı formaları altında sayısız gole imza atan “10 numara” 1972 Münih Olimpiyatları’nda dokuz golle en skorer oyuncu olurken altın madalyayı da boynuna geçirmeyi başarmıştır. 1974 Dünya Kupası’nda dünya üçüncülüğünü elde eden Polonya Milli Takımı’nın bir parçası olan Deyna aynı yıl Johann Cruyff ve Franz Beckenbauer’in arkasından Avrupa’nın en iyi üçüncü futbolcusu olmuştur. Deyna’nın ölümü ise, çok trajik olmuş, 1989 yılının Eylül ayında Kaliforniya’nın San Diego eyaletinde trafik kazası geçirerek 41 yaşında yaşama gözlerini yummuştur.

Özellikle 30’lu ve 90’lı yıllar arasında birçok milli maça ev sahipliği yapan Polish Army; 2011 yılından itibaren Polonya Milli Takımı’nın 4 önemli maçına ev sahipliği yapma şerefine nail olmuştur.

Polish Army 5 Polish Army 9 Polish Army 10 Polish Army 13 Polish Army 1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s