Alfredo Jaconi

Kullanan Takım: Juventude

Yapım Yılı: 23 Mart 1975

Kapasite: 23.726

Boyutlar: 110 x 70

 

 

Brezilya’da dört ayrı basamaktan oluşan lig sistemine mensup takımlar için futbol coşkusu aralarında ki kalite farkını önemsiz bir hale getirmiştir. Öyle ki; 2013 – 14 sezonunda Serie D’ye düşen, bir zamanların birinci lig gediklisi Juventude takımı yaşanan büyük başarısızlıklara rağmen camia olarak futboldan kopmamışlardır.

Kulüp kendine ait bir stadyumun temellerini 1972 yılında atmıştır. Dönemin başkanı Willy Sanvitto tarafından desteklenen stadyum projesi, yaklaşık 3 sene sonra Brezilya’nın İtalya kolonisinden kurtulmasının 100’üncü yıl kutlamaları nedeniyle taraftarlarının huzuruna sunulmuştur. 1930 ve 40’lı yıllarda yöneticilik yapmış ve kulüp için her şeyini ortaya koymuş olan Alfredo Jaconi’nin ismi stadyuma uygun görülmüştür.

Estadio Alfredo Jaconi’nin açılış maçı 23 Mart 1975 tarihinde Juventude (0 – 0) Flamengo arasında oynanan mücadeleyle açılmıştır. Stadyum 1999 yılına kadar herhangi bir yenileme çalışması görmezken, bu seneden itibaren soyunma odaları ve tribünlerde çeşitli yenilikler yaşamıştır. Ayrıca 2005 senesinde bu yenilikler devam etmiş ve stadyumun kapasitesi 30.519 kişiye yükseltilmiştir.

Stadyum inşa edildiğinden itibaren çok az önemli müsabakaya ev sahipliği yapmıştır. Mülkiyeti Juventude kulübüne ait olan mekân, kulübün tarihindeki en önemli başarısı olan Brezilya Kupası (Copa do Brasil) final maçının ilk ayağına sahne olmuştur. Ayrıca stadyum, 2000 yılında ilk kez Copa Libertodores’te Juventude takımının iç saha maçlarına ev sahipliği yapmıştır.

Stadyum da elde edilen en yüksek katılımlı maç 27 Kasım 2002 tarihinde gerçekleşmiştir. Juventude (0 – 1) Gremio arasında oynanan mücadeleyi 27.740 kişi tribünden takip ederek kulüp tarihine geçmişlerdir.

Günümüzde ise, kulüp yönetimi stadın güvenliğini ve taraftarların daha rahat maç izlemelerini sağlamak maksadıyla kapasiteyi 30.519’tan 23.726 kişiye düşürmüştür.

Estádio Alfredo Jaconi 2 Estádio Alfredo Jaconi 5 Estádio Alfredo Jaconi 7 ???????????????????????????????? Estádio Alfredo Jaconi 1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s