Falmer

Kullanan Takım: Brighton & Hove Albion FC

Yapım Yılı: 30 Temmuz 2011

Kapasite: 30.750

Boyutlar: 105 x 69

 

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden İngiltere’de son yıllarda stadyumlara yapılan yatırımlar ilgi çekmektedir. Premier Lig ve The Championship temsilcileri yakın zamanda yapmış oldukları atılımlarla önemli bir işe imza atmışlardır. Günümüzde The Championship temsilcilerinden Brighton & Hove Albion FC İngiltere’nin güney doğu bölgesinde yer alan, idari bakımdan metropolitan olmayan ve East Sussex kontluğunda bulunan bir futbol stadyumuna sahip olmaktan daima gurur duymuşlardır.

Emektar ama gösterişsiz Goldstone Ground’a veda edeli yıllar olmuştu. Kulüp Goldstone Ground’tan ayrıldığında maddi sorunlarla boğuştuğundan yeni bir stadyum yapmak için tam 10 yıl beklemiştir. İki yıl boyunca Gillingham takımının sahasını kullanan kulüp maçlarını 1997 – 2011 yılları arasında yaklaşık 9.000 kişi kapasiteli atletizm stadı olan Withdean Stadyumu’nda oynamıştır. 2008 yılının Aralık ayında gerekli iznin çıkmasından sonra Brighton & Hove Albion FC kulübü inşa çalışmalarına başlamıştır. Üç katlı bir stat olarak tasarlanan mekân, yaklaşık üç yıl içerisinde tamamlanarak ilerleyen zamanlarda genişletilip kapasitesini arttıracak bir biçimde dizayn edilmiştir. Stadyum Londra orijinli KSS Dizayn Grup tarafından tasarlanmıştır. Genel olarak Falmer adıyla anılan stadyum sponsor ismiyle American Express Community Stadyumu veya kısaca The Amex olarak bilinmektedir.

Bir The Championship ekibi için gayet görkemli bir görünüm çizen stadyumun beklenen açılışı 30 Temmuz 2011 tarihinde Brighton & Hove Albion ile Tottenham Hotspour arasında olmuş, konuk takımın 2 – 3’lik galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Stadyumda oynanan ilk resmi maç ise, 16 Temmuz 2011 tarihinde Brighton ve Eastbourne Borough arasında oynanan Sussex Senior Cup final maçıdır.

Başlangıçta kapasitesi 30.000 olarak tasarlanan stadyum, kulübün kurumsal koltuklar ve basın mensuplarına ayrılacak özel bir yer için Kent Konseyi Planlama Kurulu’na sundukları tasarım 25 Nisan 2012 tarihinde onaylanmış ve 2012 – 13 sezonu için toplam kapasite 30.750 kişi olacak şekilde genişletilmiştir. Stadyumda rekor katılım 2013 yılında sezonun son mücadelesinde Wolves’ın Brighton’ı 0 – 2 yendiği mücadele esnasında gerçekleşmiş ve 30.003 kişi maçı tribünden izleyerek şu andaki rekora sebep olmuşlardır.

Falmer Stadı’nın en büyük tribünü 11.833 koltuk kapasiteli batı tribünüdür. Aile tribünün de yer aldığı doğu tribünü ise 5.404 kişi kapasitelidir ve kupa maçlarında rakip takım taraftarlarına % 10 yer ayrılmaktadır. Stadyumun kuzey tribünü ise 2.688 kişi kapasitesinde olup, güney tribünü de 2.575 kişi kapasitesindedir.

Stadyum futbol maçlarının yanı sıra rugby ve hokey gibi diğer spor branşlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca burada müzik etkinlikleri, konferanslar ve sergiler de düzenlenmektedir. Stadyum da konferans salonu, anaokulu ile Brighton Üniversitesi’ne ait 720 metrekarelik öğretim alanı da göze çarpmaktadır.

Muhteşem ambiyansı ve çarpıcı mimarisiyle otoriteleri kendisine hayran bırakan Falmer Stadı, 2012 yılında Stadium Business Awards tarafından “Yılın Stadı” seçilmiştir. Ayrıca, mekân 2015 Dünya Rugby Şampiyonası’na ev sahipliği yapacaktır.

Falmer 2 Falmer 5 Falmer 6 Falmer 7 Falmer 9

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s