Pankritio

Kullanan Takım: Ergotelis

Yapım Yılı: 31 Mart 2004

Kapasite: 26.240

Boyutlar: 105 x 68

 

 

Tarihin en eski yerleşkelerinden biridir Girit Adası… Doğu Roma İmparatorluğu’nun egemenliğinden sonra Venedikliler’in eline geçen tarihi ada ilerleyen zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli kalelerinden biri olmuştur. Tarihe sirayet eden en önemli olay ise, bu adanın en büyük şehri olan Kandiye kalesinin Osmanlı tarafından kuşatılması 24 yıl sürmüş ve 1669 yılında dönemin önemli şahsiyetlerinden Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından alınmasıdır.

Yunanca “Heraklion” anlamına gelen Kandiye şehri futbol bazında çok önemli bir stadyuma sahiptir. Yapımına 1990 yıllarında başlanmış stadın inşa aşamalarında gerek maddi gerek manevi yollarda oluşan aksaklıklar bir an önce bitirilmesine mani olmuştur. Yaklaşık 15 sene sonra 2004 Atina Yaz Olimpiyatları kapsamında stadyuma ayrılan ödenek sayesinde yarım kalan iş tamamlanacaktı. Hükümet tarafından atanan mimar Vassilis Floudas ve ekibi 50 milyon avroluk bütçeyle stadyumun inşaatını tamamlamışlardır. Stadyumun ismine Yunanca “Büyük Girit” anlamına gelen Pankritio (Pancretan) Stadyumu layık görülmüştür. Stadyum açılışını 31 Mart 2004 tarihinde Yunanistan (1 – 0) İsviçre dostluk maçıyla yapmıştır. Stat, olimpiyatlarda futbol dalında hem bayan hem de erkek milli maçlarına ev sahipliği yapmıştır.

Stadyum aslında büyük bir spor kompleksinin bir parçasıdır. 8 şeritli bir atletizm pistine sahip olan stat 26.240 kişi kapasitelidir. Stadyumun hemen yanında “Lido” adlı kapalı bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca kompleksin içerisinde 700 araçlık bir park yeri bulunmaktadır.

Pankritio Stadyumu’nun tasarımı tabiri caizse eski moda ve düz olarak karakterize edilmiştir. Planları 80’li yıllara dayanan stadyum, 2004 yılında önemli bir sıçrama yaparak bölge halkının buradan memnun kalması sağlanmıştır. Ayrıca, stadyumun tüm hakları Kandiye Belediyesi’ne aittir.

Stadyum tarihinde sadece ikinci lig şampiyonluğu yaşamış Ergotelis takımına ev sahipliği yapmaktadır. Stadyum da elde edilen en yüksek hâsılat ise, 20 Şubat 2005 tarihinde Ergotelis – Olympiakos arasında oynanan maçta sağlanmıştır. O gün 27.950 kişi mücadeleyi izlemiş ve stadyum kapasitesinden daha fazla kişiyi bünyesinde barındırarak kırılması güç bir rekora imza atmıştır.

Pankritio 3 Pankritio 4 Pankritio 5 Pankritio 6 Pankritio 7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s