Cuscatlán

Kullanan Takım: Atlético Marte & El Salvador Milli Takımı

Yapım Yılı: 24 Temmuz 1976

Kapasitesi: 53.400

Boyutlar:  –

 

 

Orta Amerika’nın gösterişsiz ama görülmeye değer ülkelerinden El Salvador’un en büyük statlarından birisidir Estadio Cuscatlán. Atlético Marte ve El Salvador Milli Takımı’na ev sahipliği yapan stadyum futbolu karnaval gibi yaşayanların sevdiği bir mekândır.

1976 yılında inşa edildiğinde El Salvador’un en büyük stadyumu olan Nacional de la Flor Blanca’yı tahtından indirmiş ve ülkenin milli stadyumu olmuştur. 1969 yılında yeni bir stadyum yapılması için Estadios Deportivos de El Salvador fikir atmış ve yapım çalışmalarını başlatmıştır. 1971 yılında devlet başkanı General Fidel Sánchez Hernández ilk kazmayı vurmuş ve inşaatı başlatmıştı. 5 yıl sonra biten stadyum inşaatı sonrasında açılışı 24 Temmuz 1976 günü yapılmıştı. Açılış maçında Bundesliga şampiyonu Borussia Mönchengladbach karşılaşan El Salvador Milli Takımı sahadan 2-0 yenik ayrılmıştı.

Stadyum Orta Amerika’nın en büyük stadyumudur. Stadyumda bulunan büyük LED ekran Orta Amerika ve Karayipler’deki ilk LED ekran olma özelliği taşımaktadır. 2007 yılında takılmıştır. Son sistemle donatılan stadyumda drenaj sistemi kuvvetli, çimler kaliteli, VIP tribünlere sahip ve soyunma odaları moderndir.

Bazı bölümleri koltuksuz olan stadyum bu haliyle 53.400 kişi alabiliyor. Ancak FIFA kriterleri gereğinde koltuklu olan bölümler 45.000 kişiliktir. Stadyuma ait üst tarafın 4’te 2’si kapalıdır. Diğer kalan kısım ise maraton tribünü tabir edilen taraftır. Kapalı tribünlerde ise VIP koltuklar bulunmaktadır.

ESTADIO_SALVADOR_CUSCATLAN IM000643.JPG Cuscatlán 5 Cuscatlán 6 Cuscatlán 3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s