Asim Ferhatović Hase

Kullanan Takımlar: FK Sarajevo & Bosna Hersek Milli Takımı

Yapım Yılı: 1947

Kapasite: 37.500

Boyutlar: 105 x 68

Balkanlar’ın acıyla yoğrulmuş ülkesi Bosna Hersek. Bir zamanların rüya şehirlerinden birisi olan ancak 1990’dan sonra büyük dramlara sahne olan Saraybosna’nın ve ülkenin en büyük stadyumu olan Asim Ferhatović Hase. FK Sarajevo takımına ev sahipliği yapmasının yanında Bosna Hersek Milli Takımı’nın maçlarına da sahne olmaktadır.

Bütün Avrupa’yı derinden etkileyen II. Dünya Savaşı’nın ardından bir süre oynanmayan spor müsabakaları yeniden başlamıştı. Yılar boyu işgale ve savaşa sahne olan Yugoslavya’da da spor tekrar canlanmıştı. İşte böyle bir ortamda, 1947 senesinin Saraybosna’sında stat yapılması kararlaştırıldı ve aynı yıl hizmete açıldı. Ancak tam olarak bitirilmesi 1952 tarihinde gerçekleşti. İsim olarak da Koševo Stadyumu seçilmişti. İlk milli maç ise Yugoslav Milli Takımı ile millilerimiz arasında 17 Ekim 1954 günü oynandı. Yugoslavların 5-1’lik galibiyetiyle biten maçta tek golümüz Burhan Sargun’dan geldi.

1966 yılında Balkan Oyunları için yenilenen stadyuma ışıklandırma, tartar pist ve skorboard eklenmiş, araziye gömülü olan tribünler yenilenmiştir.

Daha sonraki yenileme çalışmalarını ise 1984 Kış Olimpiyatları için geçirmiştir. Kapasitesi arttırılmış, modernize edilmiştir. Bu çalışmalar neticesinde stadyum 50.000 kişinin mücadeleleri izleyebileceği bir hale gelmiştir.

1990’larda yaşanan iç savaş sonrasında stadyum üç defa yenilenmiş ve tümüyle koltuklandırılmıştır. Ancak bu çalışmalar neticesinde kapasitesi 37.500 kişiye düşmüştür.

Birçok kez Avrupa Kupası mücadelelerine sahne olmuştur Asim Ferhatović Hase Stadyumu. FK Sarajevo; Manchester United, Dinamo Kiev, FC Basel, Hamburger SV, Newcastle United gibi büyük rakipleri burada ağırlamıştır.

En kalabalık gününü 1981-1982 sezonunda FK Sarajevo – FK Zeljeznicar maçında yaşamıştır. 60.000 civarında seyirci maçı takip etmiştir.

Son olarak 2004 yılında Boşnak asıllı Yugoslav futbolcu Asim Ferhatović Hase’nin adı stadyuma verilmiştir.

Asim Ferhatović Hase 2  Asim Ferhatović Hase 3 Asim Ferhatović Hase 6 Asim Ferhatović Hase 9Asim Ferhatović Hase 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s