Cambuur Stadyumu

Kullanan Takım: SC Cambuur

Yapım Yılı: 12 Eylül 1936

Kapasite: 10.500

Boyutlar: –

 

 

Hollanda’nın eski ve ayakta kalmış nadide futbol statlarından biri olan Cambuur Stadyumu ülkenin doğusunda Leeuwarden semtinde yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi SC Cambuur takımı iç saha maçlarını burada oynamaktadır.

12 Eylül 1936 tarihinde futbol dünyasına merhaba diyen stat, sadece bir tribünden oluşuyordu ve çevresinde otopark alanları mevcuttu. 1949 yılında stadyumun kapasitesi 14.000 kişiye çıkartılmıştır ve üç tribün daha ilave edilerek standart bir futbol mabedine dönüştürülmüştür. 1961 yılında dönemin en iyi aydınlatma sistemi stadyuma monte edilmiş ve PSV ile oynanan lig maçında ilk kez denenmiştir. Yenileme çalışmaları ilerleyen zamanlarda devam etmiş, 1980 yılında iki tribün kapalı hale getirilmiştir. 1995 yılında gelindiğinde genel olarak yenileme çalışmaları devam etse de stadyumun orijinalliği bozulmamıştır. Stadyumun şu anda ki kapasitesi 10.500 kişiye kadar düşmüştür.

2000’li yıllara gelindiğinde modern çapta bir takım yenilikler daha yaşanmıştır. Daha önce rengi kırmızı-beyaz olan koltuklar kulübün renkleri olan sarı-mavi olarak değiştirilmiştir. Cambuur Stadyumu inşa edildiği tarihten bu yana dönemin tüm imkânlarından yararlanmıştır. Yıllardır çim zeminin hâkim olduğu stat da; kulüp gün geçtikçe bozulan çim kalitesi yüzünden drenaj sistemini düzeltmek için uğraşmıştır. 2005 yılında suni çimin stada entegre edilmesinden sonra bu sorun çözülse de; futbolcuların zeminden şikayetçi olmaları 2008 yılında stadyumun tekrardan normal çime dönmesini sağlamıştır.

Eski İngiliz stadyumları tarzında inşa edilen stadın tamamı koltukludur. Tarihinde sadece bir kez Hollanda Milli Takımı’nın maçına ev sahipliği yapan stat, 1966 yılında Portakalların İsrail’i 4 – 1 yendiği hazırlık maçında boy göstermiştir.

Kulüp yakın zamanda yeni bir stadyuma taşınma fikriyatındadır. Plana göre şehrin batı tarafına yapılacak stadyumun toplam kapasitesi 15.000 kişi olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yapılması düşünülen stadın inşa edilmesi şehrin enerji ve ticari alanların gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. İnşa çalışmalarının 2016 yılında başlaması planlanırken, kulüp şimdiden projeye 25 milyon Euro ödenek ayırmıştır.

Cambuur Stadyumu 8 Cambuur Stadyumu 6 Cambuur Stadyumu 9 Cambuur Stadyumu 12 Cambuur Stadyumu 1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s