Port Said

Kullanan Takım: Al – Masry

Yapım Yılı: 1955

Kapasite: 18.000

Boyutlar: –

 

Piramitlerin arşa değecek kadar görkemli ülkesi Mısır’da futbol tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi popüler bir durumdadır. Süveyş Kanalı’na kıyısı olan Port Said kentinde bulunan futbol stadyumu ön plana çıkan önemli futbol figürlerindendir.

1955 yılında futbol dünyasına merhaba diyen stat dönemin Cumhurbaşkanı Hüseyin El-Shafei tarafından açılışı yapılmıştır. Stadyum ismini bulunduğu bölge olan Port Said’ten almıştır. 18.000 kişi kapasiteli stadyum maksimum 35.000 olacak şekilde genişletebilme imkânına sahiptir.

Port Said Stadı 2006 yılında Mısır’ın düzenlediği Afrika Uluslar Kupası’nda beş kez grup maçlarına ve çeyrek final müsabakasına ev sahipliği yapmıştır. Maçlar şu şekilde sonuçlanmıştır:

Grup Maçları:

D Grubu:

(Nijerya 1 – 0 Gana, Zimbabwe 0 – 2 Senegal, Gana 1 – 0 Senegal,  Nijerya 2 – 0 Zimbabwe, Nijerya 2 – 1 Senegal)…

Çeyrek Final Maçı:

(Nijerya 1 – 1 Tunus (Pen.: 6-5)…

Hava limanına yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan stadyum tarihindeki en önemli yenilemesini 2009 yılında yaşamıştır. FIFA 2010 U – 20 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan statlar arasında yer alan Port Said Stadyumu turnuva için geniş çapta yenilenerek toplamda altı müsabakaya sahne olmuştur.

Al – Masry takımının iç saha maçlarına ev sahipliği yapan stat, 1 Şubat 2012 tarihinde tarihinin en acı felaketini yaşamıştır. O tarihte oynanan Al – Masry ile Al – Ahly mücadelesinin sonunda binlerce taraftarın sahaya girmesiyle çıkan olaylarda en az 74 kişi ölmüş, 1000’den fazla kişi de yaralanmıştır. Olayların çıkış sebebi Al – Ahly taraftarları arasında yer alan “Ultras”ın neden olmasıdır. Ultras; endüstriyel futbola karşı olan Avrupa ve Güney Amerika’da yaygın olarak bulunan taraftarların oluşturduğu gruptur. Çok klasik kuralları olan ve devrim yaratacak cinsten hareket eden bu grup daha önce Hüsnü Mübarek yönetiminin devrilmesine yol açan ilk gösterilere de katılmışlardır. Aynı zamanda Mısır’ın ünlü Tahrir Meydanı’nda onlarca ölüme yol açan birçok çarpışmaya da isimleri karışmıştır.

Yaşanan felaketin ardından en acı ifade FIFA Başkanı Sepp Blatter tarafından söylenmiştir:

“Bu akşam Port Said’teki oynanan maçın sonunda çok sayıda taraftarın öldüğü ve yaralandığını duyduğumda çok şaşırdım ve üzüldüm. Düşüncelerim, hayatını kaybedenlerin aileleriyle. Bu, futbol için kara bir gündür. Böyle bir felaket gerçekleşmemeli ve hatta hayal bile edilmemelidir…”

Felaket sonrası meclis karar vermek üzere ertesi gün acil toplanır. Olaylar sonrası 2011 – 12 sezonunda yarım kalan maçlar ileri bir tarihe ertelenirken; asıl darbe 2012 – 13 sezonunda futbol müsabakalarının yapılmayacağı açıklanmıştır. Böylece verilen karar Mısır futboluna ders olmuştur.

Port Said 1 Port Said 2 Port Said 3 Port Said 4 Blood is seen on a chair one day after supporters clashed at the Port Said stadium

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s