Bolu Atatürk

Kullanan Takım: Boluspor

Yapım Yılı: 1958

Kapasite: 9.000

Boyutlar: 105 x 68

 

 

1991 – 92 sezonundan itibaren Süper Lig’e hasret bir şehir Bolu… 20 yılı aşkın bir süredir istedikleri yere gelemeyen Boluspor 2013 – 14 sezonunda 1’inci ligde mücadele etmeye devam etmektedirler. Tarihi Bolu Dağı ve Abant gibi eşsiz bir doğa semtine sahip olan Bolu şehri futbolda istenilen seviyeye gelememiştir.

Şehrin bir numaralı ekibi Boluspor maçlarını 9.000 kapasiteli Bolu Atatürk şehrinde oynamaktadır. 1958 yılında hizmete giren stat 1999 yılına kadar göze çarpan bir yenileme çalışmasına dahil olmamıştır. 1999 yılında bakıma alınarak basın ve protokol tribünlerinde gerekli değişiklik yapılmıştır. 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nde zarar gören kapalı tribünde yer alan bloğun betondan oluşan üst çatı örtüsü ve kale arkaları tribünleri yıkılmıştır. 2000 yılı sonunda bakım ve onarım çalışmaları ile yıkılan tribünlerde kolon güçlendirilmeleri yapılmıştır. 2002 yılında ise pazar tarafına bakan kale arkası yenilenmiştir.

Stadyumun zemini çimden oluşup drenajı mevcuttur. Zeminin su ihtiyacı artezyen suyundan sağlanarak sulama işlemleri yapılmaktadır. Stadyum altı kulvarlı atletizm pistine sahiptir. Tribünlerin altında hakem, müşahit ve sporcu soyunma odaları, bisiklet eğitim merkezi, iş atölyeleri ve depolar bulunmaktadır. 2006-2007 sezonunda ise, turnikeli sisteme ve döner panolu reklam sistemine geçilmiştir. 2008 yılında yenilikler devam etmiş, kapalı üstündeki beton çatının yerine son yıllarda kullanılan uzay çatı kaplanmıştır.

Bolu Atatürk stadında ki en önemli değişiklik tel örgülerinin kaldırılmasıdır. Ayrıca soyunma odaları yenilenmiştir. Stadyumun kapasitesi az olmasına rağmen tümü koltukludur. Bu da modern açıdan güzel görünmesine yol açmaktadır. Stadyuma ses sitemi ve elektronik skorboard da eklenmiştir.

Stadyumun aydınlatma sistemi Aslan Mühendislik tarafından 2012 yılında yapılmıştır. Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürülüğü tarafından açılan ihaleyi kazanan şirketin başlattığı inşaatta, mevcut 4 adet 45 metrelik dev direkler üzerine her biri 2000 W gücünde,  240 adet projektör ile stadyumun genel aydınlatması yapılmıştır. Ayrıca, 400 KVA gücündeki jeneratör ile sistemin yedek güç ihtiyacı karşılanmaktadır.

Bolu Atatürk 1 Bolu Atatürk 2 Bolu Atatürk 3 Bolu Atatürk 4 Bolu Atatürk 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s