Marcelo Bielsa

Kullanan Takım: Newell’s Old Boys

Yapım Yılı: 23 Temmuz 1911

Kapasite: 42.000

Boyutlar: 105 x 70

 

 

Arjantin tarihinin ayakta kalmış nadide yapıtlarından biri olan, ülkenin güçlü ve köklü kulüplerinden Newell’s Old Boys takımına ev sahipliği yapan El Coloso del Parque; nam – ı diğer “Park Colossus” Rosario kentinin kuzeybatı bölgesinde inşa edilmiştir.

Tarih kokan stadyumun temelleri Newell’s Old Boys kulübünün kurucusu Isaac Newell’in oğlu olan Claudio Newell tarafından atılmıştır. Babasının kaldığı yoldan ilerleyen Claudio 1905 yılında kulübe bir stadyum kazandırmak için harekete geçmiştir. O dönem Rosario bölgesinde oynanan futbol maçları Newell’s kulübünün satın aldığı arazi üzerinde yapılıyordu. O zamanlar henüz inşaatı tamamlanmayan arazi üzerinde küçük küçük kerestelerin oluşturduğu mini bir inşaat vardı. İşi büyütmeyi hedefleyen Claudio Newell çalışmaları 1907 yılında belediyenin yapmış olduğu arazi bağışı vesilesiyle San Luis ve La Rioja arasında bulunan yerde sürdürtmüştür. Dört yıllık çalışmanın bir ürünü olarak Arjantin Bağımsızlık Parkı içerisinde ortaya çıkan bu tarihi yapı dönemin İngiliz stadyumları gibi dizayn edilmiştir. El Coloso del Parque Stadı açılışını 23 Temmuz 1911 yılında yapmış, ülkenin popüler ekiplerinden biri olan Newell’s Old Boys açılış sırasında adeta gövde gösterisi yapmıştır.

9 Temmuz 1918 tarihinde stadyum ilk genişletmesini yaşamış, başlangıçta 3.000 kişilik kapasitesini 10.000 kişiye kadar çıkartmıştır. 1925 yılında ise kuzey tarafına yapılan tribünle toplam kapasite 20.000 olmuştur. 26 Mayıs 1929 tarihinde ise batı bölgesine bakan tribün yapılarak stadyum geliştirilmiş tesisleriyle önemli bir yapı haline gelmiştir. Ertesi yıl başarılı çalışmalar devam edince kulüp çoğu tribünleri çimentodan yaparak toplamda 30.000 kişilik yepyeni bir stadyumu ülke futboluna kazandırmışlardır. Bu çalışmalar sportif başarılara da yansıyınca maddi açıdan önemli bir gelir sağlayan kulüp, 16 Aralık 1933 yılında aydınlatma sistemini de stadyuma entegre etmiştir. Bu gaye ile ilk gece maçını Belgrano de Cordoba’ya karşı oynayan Newell’s Old Boys mücadeleden 3 – 2 galip ayrılmıştır. 12 Eylül 1942 tarihinde Rosario kenti kendini bildi bileli böyle bir kalabalık görmemişti. O gece Newell’s Old Boys ile River Plate arasında oynanan mücadele de 42.000 kişi El Coloso del Parque tribünlerini tıklım tıklım doldurmuş ve bir maça gelen en kalabalık taraftar topluluğu olarak kentin tarihine geçmişlerdir. 1940 ve 50’li yılların Arjantin’in de birçok futbol kulübü peronist (popülist ve milliyetçi akım savunucuları) hükümetin esnek kredi politikasından yararlanarak stadyumlarını genişletme ve yeniletme imkanı bulmuşlardır. Bu krediden yararlanmak isteyen Newell’s Old Boys kulübü istedikleri arazide şartları olgunlaştıramadıklarından bulundukları parkta kalmışlardır. 1971 – 73 yılları arasında ise stadın tüm tribünleri betonarme malzemelerden yapılarak elden geçirilmiştir. Aynı yıl güney tribünü yıkılmış ve yeniden yapılan tribün de ikinci kat inşa edilmiştir. Ayrıca, kulübeler ve soyunma odaları da restore edilmiştir. 1973 yılında Arjantin’in olası Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği konumuna üstlenmesi nedeniyle hazırlanan projeye göre 60.000 kapasiteli görkemli bir spor kompleksi fikri ortaya atılmıştır ancak somut bir gelişme elde edilememiştir. Akabinde 1976 darbesinde yaşanan olumsuzluklarla beraber; 1978 Dünya Kupası finallerinde boy gösteremeyen stat kulübün ekonomik krizde olmasından dolayı uzun bir süre yenilenmemiştir. Buna rağmen bölge halkı ve taraftar topluluğu sırt sırta vererek yapılan çalışmalar sonucunda stadın kapasitesini 42.000’e çıkartmışlardır. 1993 – 94 senesinde Newell’s Old Boys takımında sadece 5 maç oynayan efsanevi oyuncu Diego Armando Maradona’nın ismi o yıllarda güney tribüne verilmiştir. 20 Mart 1997 yılında ise stadyuma müze, konferans salonu, yağmurlama sistemi, yenilenmiş aydınlatma ve gelişmiş güvenlik sistemleri monte edilmiştir.

Stadyum Arjantin’in ev sahipliği yaptığı FIFA 2001 U – 20 Şampiyonası finallerinde aralarında çeyrek final maçı olmak üzere toplam sekiz maça sahne olmuştur.

2008 – 09 yılları arasında Arjantin futbolunda devrim yaratacak bir karar alınmış ve ülke bünyesinde bulunan birçok stadyuma Arjantin futbolunun unutulmaz isimlerinin verilmesi kararlaştırılmıştır. 22 Aralık 2009 tarihinde her takımın taraftarları arasında yapılan oylamalarla en fazla puanı alan, Newell’s Old Boys takımına ev sahipliği yapan stadyuma Estadio Marcelo Bielsa ismi verilmiştir. Soğukkanlılığı ve sıra dışı kişiliğiyle bilinen Bielsa hem futbolcu hem de teknik direktör olarak kulübe hizmet vermiştir.

Ayrıca, Estadio Marcelo Bielsa futbol maçları dışında nadiren rugby mücadelelerine de sahne olmaktadır.

Estadio Marcelo Bielsa 3 Estadio Marcelo Bielsa 7 Estadio Marcelo Bielsa 8 Estadio Marcelo Bielsa 11 Estadio Marcelo Bielsa 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s