Yves Allainmat

Kullanan Takım: FC Lorient

Yapım Yılı: 1959

Kapasite: 18.500

Boyutlar: 105 x 70

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının efsanevi amirali Karl Dönitz’in merkez olarak belirlediği Lorient kentinin takımı olan FC Lorientin stadyumudur Stade Yves Allainmat. Bilinen diğer adıyla Stade du Moustoir.

Savaş öncesi küçük bir sahil kasabası olan ve çok fazla gelişmeyen Lorient, savaşın başlaması ve Almanlar’ın Fransa’yı işgal etmelerinin ardından önem kazandı. Atlantik Okyanusu’na direkt olarak açılma olanağı bulan Karl Dönitz burayı U-Bot’lar için bir merkez haline getirdi. Keroman Deniz Üssü’nün inşası sonrası artık Lorient eski Lorient değildi. Savaş boyunca çok stratejik kararların alındığı şehir savaş sonrası da önemini korudu.

1959’da Parc des Sports arazisinin üzerine yapılan Stade Yves Allainmat 6.000 kişi kapasitesiyle futbol severlerin hizmetine açıldı. Yapıldığı günden bu yana birçok kez yenileme ve tadilat geçiren stadyumun en büyük yenileme çalışması Ligue 1’e çıktığı 1998’de yapılmıştır. Yeni tribünler eklenen stadyumun sahip olduğu bisiklet pisti kaldırılmış, tribünler de sahaya yaklaştırılmıştır. 2009 yılında yapılan çalışmalarda ise stadyumun kapasitesi yükseltilmiş ve güney tribününü modernize edilmiştir. Ayrıca doğal çimden sentetik çime geçilmiştir.

Yves Allainmat 1 Yves Allainmat 2 Yves Allainmat 4 Yves Allainmat 5 Yves Allainmat 6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s