La Peineta

Kullanan Takım: Atletico Madrid

Yapım Yılı: 6 Eylül 1994

Kapasite: 73.729

Boyutlar: 105 x 68

 

Futbolun sadece futbol olmadığı günümüzde kulüpler kendilerine daha büyük gelirler getirecek projelerle çalışmayı tercih etmektedirler. Efsaneler de git gide futboldan uzak kalmak zorunda kalmaktadır bu yüzden. İşte Vicente Calderon’un akıbeti de tam olarak böyle olmakta. Atletico Madrid kulübünün stadyumun çevresindeki konutlar, yollar ve nehir yüzünden genişletme çalışması yapamamakta Vicente Calderon için. Bu yüzden daha büyük bir stadyuma taşınma fikri kulüp tarafından kabul edildi. Bu fikir için en iyi alan olimpiyatlar için yapılmış olan ve atıl durumda bulunan Madrid Olimpiyat Stadyumu nam-ı diğer Estadio La Peineta’ydı.

1990’da inşaatı başlayan ve 1994’te bitirilen stadyum Madrid’in olimpiyat oyunlarına talip olmasının bir ürünüdür. Eğer İspanya oyunları düzenlemeye hak kazanırsa ana stadyum olarak burası kullanılması düşünülüyordu. Ancak 2020 olimpiyatlarını kazanamamasının ardından 2024’e kadar atıllıktan kurtulmak için futbol stadyumu olarak kullanılması fikri olumlu karşılandı. Atletico Madrid’in de stadyum ihtiyacı göz önüne alındığında stadyum Atletico için uygun görüldü.

1994 yılında inşaatı bittiğinde stadyum klasik bir olimpiyat stadı şeklindeydi. Bir katlı tribüne haiz olan stadyumun diğer tribünleri tek katlı ve eğimi azdı. Ancak zaman içerisinde kullanılmaması ve bakımsızlık nedeniyle tribünlerde otlar bitmeye başlamıştı. 2011 yılında alınan kararlar neticesinde çalışmalar başlatıldı. Stadyumda otlarla bulunan bölüm yıkıldı. Buralara diğer tribünle entegre olacak şekilde katlı tribünler inşa edildi. Tribün inşaatı bittiğinde üstü de şeffaf bir şekilde kapatılarak güneş ışıklarından maksimum seviyede faydalanacak bir stadyum elde edilmiş olacak.

Atletico Madrid buraya taşındığında ise tribünler sahaya yaklaştırılacak. Böylelikle “Olimpiyat Stadı soğukluğu” taraftar üzerinde olumsuz etki yaratmayacak. Ancak Atletico taraftarı Vicente Calderon’dan taşınmayı istememekte, kulüp yönetimiyle halen ters düşmektedir.

2015 yılında bitecek çalışmaların ardından; 2015-2016 sezonunda takım buraya taşınacaktır.

La Peineta 2 La Peineta 3 La Peineta 4 La Peineta 6 La Peineta 7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s