Campo Grande

Kullanan Takım: SL Benfica

Yapım Tarihi: 1912

Yıkım Tarihi: 1955

Kapasite:  25.000

Boyutlar: –

 

 

20’nci yüzyılın Avrupa’sında hızla gelişen sanayi devrimi birçok ülkeyi ayağa kaldırmış ve yenilenen dünya haritasında önemli değişimleri beraberinde getirmiştir. Futbol da bu duruma paralel doğrultuda ilerlemiş, Portekiz de bu duruma mutabık kalmıştır.

Portekiz futbolunun en önemli kulüpleri oynadıkları maçlar, kazandıkları kupalar kadar değiştirdikleri stadyumlarla da hafızalara kazınmışlardır. Bunun en çarpıcı örneğini SL Benfica takımı göstermiştir. Kulüp kutsal mabedi olarak gördüğü Estadio da Luz’a taşınmadan önce ki son durağı ise Estadio do Campo Grande kompleksidir.

Bu stadın geçmişi Benfica kulübünden önceye dayanıyordu. Başkent Lizbon’da 1911 yılında inşa çalışmalarına başlanan stat, bir yıl sonra açılışını yapmıştır. 1912 – 17 yılları arasında Portekiz’de faaliyet gösteren Lisboa FC burayı kullanan ilk kulüp olma özelliğini taşımaktadır. Lisboa FC kulübü Estadio do Campo Grande’den ayrıldıktan sonra burayı domino eden kulüp ise Sporting Lizbon olmuştur. 1917 – 1937 yılları arasında tüm iç saha maçlarını burada oynayan Sporting Lizbon, yöneticilerin almış olduğu kararla Estadio do Lumiar’a taşınmıştır.

Yaklaşık üç sene boyunca hiçbir müsabakaya sahne olmayan stat bu süre zarfında bir dizi tadilat yaşamıştır. Tadilatın hemen ardından Sporting Lizbon takımının ezeli rakibi olan Benfica stadyumun tek kullanıcı takımı olmuştur. 1940 – 1954 yılları arasında uzun bir zamanı kapsayan bir dilimde maçlarını burada oynayan Benfica 5 kez şampiyonluk yaşayarak Estadio do Campe Grande tribünlerini dolduran taraftarlarına büyük bir sevinç yaşatmıştır.

Kulüp 1954 yılında inşa edilen ve yeryüzünün en iyi stadyumlarından biri olarak kabul edilen Estadio da Luz’a taşınmıştır. Bu gaye ile sahipsiz kalan Estadio do Campe Grande 1955 yılında yıkılarak tarih olmuştur.

Estádio do Campo Grande 1 Estádio do Campo Grande 2 ??????????????????? Estádio do Campo Grande 4 Estádio do Campo Grande 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s