Wedaustadion

Kullanan Takım: MSV Duisburg

Yapım Tarihi: 1922

Yıkım Tarihi:  2003

Kapasite: 40.000

Boyutlar: –

 

 

Klasik Alman mimarisinin bir ürünü olan Wedaustadion, eski ismiyle Wedau (şimdi ki adı Duisburg) Parkı içerisinde futbol dünyasına merhaba diyen stadyumlardan biri olmuştur.

Alman tarihinin acı hatıralarından biri olan I. Dünya Savaşı’nın hemen ardından inşa edilen stadyum, kapasitesi ve konumu itibariyle dönemin Almanya’sında en büyük ikinci stadyum olma özelliğine nail olmuştur. 1921 yılında temeli atılan stadyum ertesi yıl Alman Atletizm Şampiyonası vesilesiyle kullanılmıştır. Resmi açılış ise, 1926 yılında Wedau Belediye Başkanı Karl Jarres tarafından yapılmıştır. Stadı kullanan takım olan MSV Duisburg’un mali kriz içerisinde olması stadyumun genişletme ve yenileme çalışmalarına engel olmuştur. Sadece batı tarafına bakan tribünde 50 metre genişliğinde bir çalışma yapılarak kapasite az da olsa yükseltilmiştir.

Wedaustadion da oynanan ilk milli maç 23 Kasım 1924 yılında gerçekleşmiştir. Alman futbol tarihinin efsane isimlerinden Sepp Herberger önderliğinde Almanya ile İtalya 40.000 seyirci önünde karşılaşmışlar ve mücadeleden İtalya Milli Takımı 0 – 1 galip ayrılmıştır. İlerleyen yıllarda stadyum yeterince yenilendikten sonra Almanya Futbol Federasyonu bu sahada bir milli maçın daha oynanmasına karar vermiştir. 1933 yılında Belçika’yı ağırlayan Panzerler rakibini 8 – 1 gibi farklı bir skorla bozguna uğratmışlardır.

60’lı yıllarda Duisburg Şehir Konseyi Wedaustadion’u yenileme kararı almıştır. 1962 – 64 yılları arasında dönemin mimarı Franz Kurowski Mülheim kulübün Vortribüne adını verdiği yere başlangıçta 6.500 koltuk, daha sonra 3.428 koltuk daha eklemesiyle toplamda 10.000 kişilik kapasiteyle Batı Almanya’nın modern statlarından birini meydana getirmiştir. Aynı zamanda, mühendis Julius Dedy de yeni projektörler inşa ederek stadyumu kullanışlı hale getirmiştir.

1970 yılında bir dizi yenileme çalışması planlansa da; bu proje hayata geçirilmemiştir. Wedaustadion, 1973 yılında düzenlenen Atletizm Avrupa Gençler Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır. Stadyum, en önemli değişimi 1989 yılında ev sahipliği yaptığı Üniversite Yaz Oyunları öncesinde yaşamıştır. Oyunlar öncesi ünlü Vortribüne takılan skorboard ile tüm koltukların baştan aşağı yenilenmesi ön plana çıkan çalışmalardan biri olmuştur.

Wedaustadion gerek Duisburg’un resmi maçlarına gerek uluslar arası şampiyonalara ev sahipliği yapmasına karşın ilerleyen yıllarda standartların altında kalan bir stat haline gelmiştir. Duisburg kulübünün yetkilileri yeni bir stadyuma ihtiyaç duyduklarını her platformda dile getirmişlerdir. Bu fikir uzun süre rafta kalmış, 2002 yılına gelindiğinde kulübün yeni patronu Walter Hellmich bu fikri hayata geçirerek tarihi Wedaustadion’un yıkım işlemlerini başlatmıştır. 2003 yılında yıkılan stadyuma veda eden MSV Duisburg kulübü MSV Arena’ya taşınmıştır.

FUSSBALL: 1.BUNDESLIGA 96/97 DUISBURG Wedaustadion 7 Wedaustadion 6 Wedaustadion 3 Wedaustadion 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s