Rajamangala National

Kullanan Takım: Tayland Milli Takımı

Yapım Yılı: 1998

Kapasite: 65.000

Boyutlar: 105 x 68

Asya kıtasının en kalabalık ülkelerinden biri olan Tayland, bilhassa başkent Bangkok’a çok sayıda turisti ağırlamasıyla adından sıkça bahsettirmiştir. Ülke futbola çok yatkın olmasa da; kapasitesiyle ve görünümüyle akıllara kazınan Rajamangala National Stadı Asya’nın en popüler yapılarından biri haline gelmiştir. “Bua Hua Mak” spor kompleksinin bir parçası olan yapı, 1998 Asya Oyunları için inşa edilmiştir.

Stadın yapımında tamamen yerli halkın katkısı olmuştur. Hatta tasarımını Chulalongkorn Üniversitesi’nin geleceğin mimar adayları yapmıştır. Üç katmanlı tribünleriyle dikkat çeken, en düşük noktadan başlayarak giderek yükselen tribünleri ilgi çekici tarzdadır. Sahaya en yüksek noktadan bakıldığı zaman görüntü daima net algılanabiliyor. Ayrıca, stadyumun yapımında ana malzeme olarak beton kullanılmıştır. Stadın dört bir tribününe özel bir isim verilmemiştir. Öyle ki; yan tarafta kalan tribünleri doğu ve batı olarak adlandırılmıştır. Genelde doğu tribünde geliri yüksek olmayan taraftarlar toplanmıştır. Bu yüzden popülaritesi azdır bu tribünün. Batı tribününde ise, maddi geliri daha yüksek taraftarlara sunulan koltuklar vardır. Kuzey ve güney tribünleri daha popüler konumdadır.  Hatta güney tribününde Tayland’a gönül veren fanatik kesimin toplandığı yer olarak dikkat çekmektedir. Stadyumun asıl kapasitesi 65.000 kişilik olup, oturma kapasitesi 49.722 kişiliktir. Ayrıca stadyum atletizm pistiyle de ön plana çıkmaktadır.

1998 yılından bu yana Rajamangala National Stadı ülkenin en büyük organizasyonlarına ev sahipliği yapmıştır. Tayland Milli Takımı’nın tüm resmi ve özel maçlarına ev sahipliği yapan stadyum, atletizm, siyasi mitingler ve konserler için kullanılmıştır. Rajamangala National Stadı, Tayland’ın en büyük stadyumu olmasına rağmen önemli ulaşım sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Stadyum uluslar ararsı arena da en büyük sınavını 2007 yılında Asya Kupası’nda vermiştir. Bu yüzden Tayland Ligi takımlarından PEA FC ve Chonburi FC takımları Asya Kupası’nda ki mücadelelerini burada yapmışlardır. Ayrıca, Bangkok Glass FC kulübü Asya Şampiyonlar Ligi maçlarını bu stat da oynamıştır.

Stadyum 2012 yılında Ralli Şampiyonası’na sahne olurken, 24 Kasım 2013 tarihinde Rajamangala National Stadyumu’nda toplanan hükümet karşıtı 100.000 kişi Demokrat Parti’ye karşı gösterdikleri protesto ile Bangkok’un Demokrasi Anıtı’na kadar yürümüşler ve tarihe geçmişlerdir.

Rajamangala National 3 Rajamangala National 8 Rajamangala National 11 Rajamangala National 14 Rajamangala National 15

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s