The Hawthorns

Kullanan Takım: West Bromwich Albion FC (İngiltere)

Yapım Yılı: 3 Eylül 1900

Kapasitesi: 26.445

Boyutlar: 105 x 68

 

İngiltere’nin sahip olduğu tarihi stadyumlardan birisidir The Hawthorns. 20’nci yüzyılın başında inşa edilen ve günümüze kadar West Bromwich Albion takımına hizmet veren stadyum tipik İngiliz stadyumlarındandır.
22 yıl boyunca göçebe gibi 5 stadyum dolaştıktan sonra en sonunda 1900 yılında The Hawthorns’a taşınan West Bromwich Albion sonunda istediği stadyuma kavuşmuş oluyordu. 5’inci stadyumu olan Stoney Lane’de kira ve genişlik bakımından sıkıntılar yaşayan kulüp daha geniş bir yere taşınmak için kolları sıvadı. Yapılan araştırmalar neticesinde Handsworth şehrinin dışında bir yer bulundu ve 1900 yılında çalışmalara başlandı. Stadyum, yapılan çalışmalarla futbola uygun bir zemin haline getirildi. Arazinin sahibiyle yapılan anlaşma neticesinde 14 yıl sonra satın alınması gerekiyordu. 14 yıl dolmadan kulüp stadyumun arazisini satın aldı.
3 Eylül 1900 günü yapılan maç ile stadyumun açılışı yapılmış oldu. Derby Country’i konuk eden West Bromwich sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı. Derby’nin İngiliz yıldızı Steve Bloomer The Hawthorns’taki ilk golü atarak tarihe geçmiş oldu. Chippy Simmons ise West Bromwich’e eşitliği sağlayan golü attı. Karşılaşmayı 20.104 kişi takip etti.
İlk oynanan resmi maç ise açılışı takip eden ilk cuma gününde ezeli rakib Aston Villa ile oynandı. 35.417 kişi önünde, sert bir mücadelenin ardından konuk ekip maçı 0 – 1 kazandı. Maçtan daha önemli olan ise içeri giremeyen 15.000 kişiydi.
Bir sonraki sezon West Bromwich için pek de iç açıcı bir sezon olmadı. Küme düşen takımın son maçını izlemeye sadece 1.050 kişi gelmişti.
1923’e kadar çeşitli yenileme ve genişletilmelerle stadyum daha modern bir hal aldı. 50.000 kapasiteli bir stadyum oldu. Ancak bu rakamın üstünde zaman zaman çıkıldı. 1950’li yıllarda büyümesi devam eden stat 1954’teki Newcastle United maçında gayrı resmî bir rakam olan 80.000 kişiyi konuk etti. Biletli seyirci ise 61.088’di.
1949 yılında resmi rakamları belirtmek için stadyuma İngiltere’de ki ilk elektronik turnike sistemi yerleştirildi. 1957 yılında ise, stadyuma ışıklandırma yapıldı ve gece maçları oynanmaya başlandı. 18 Eylül 1957’de Chelsea ile oynanan gece maçı stadyumda ki ilk gece maçıydı. Bir süre sonra Kızıl Ordu’nun organize ettiği takım ile oynanan maç da yine burada yapıldı.
90’ların başındaki Taylor Raporu’ndan sonra stadyumlara zorunlu hale getirilen koltuklandırma neticesinde daha önce büyük kalabalıklara sahne olan The Hawthorns’un kapasitesi 30.000 kişiye düştü.
İngiltere’de ilklerin öncüsü olmuş birçok ilke imza atan stadyum 2002 yılında eklenen büyük ekran ile stadyumlardaki “büyük ekranda canlı yayını” da getirmiş oldu.
Eski halinin yerini 1979’da başlatılan çalışmalar neticesinde yeni bir şekil aldı. İlk olarak 1979’dan 1981’e kadar süren batı tribünü inşaatı oldu. Eski Lane Tribünü’nün yerine inşa edilen stadyum diğer üç tribün içinde kapasitesi en az olanıdır. VIP bölümü bünyesinde barındıran tribün televizyon yayınları bölümüne de sahiptir. Önümüzdeki beş yıl içerisinde yenilenmek suretiyle kapasitesi 10.000 kişiye çıkarılması düşünülmektedir. Böylelikle stadyumun kapasitesi de 33.000 kişiye yükseltilecektir.
Birmingham Road End ise A41 otoyolunun yanında bulunan tribündür. “Albion Roar” ismiyle çağrılan taraftar grubunun oturduğu tribündür. Taylor Raporu’ndan önce 14.000 kişinin maçları takip ettiği tribün, bugün 8.286 kişiyi konuk edebilmektedir. 2004 yılında yapılan çalışmalarla doğu tribünü ile burası birbirine bağlanmış ve koltuk sayısı artmıştır. Bu bağlantı yapılırken burada bulunan Woodman Pub yıkılmıştır. Bu nedenle bu köşeye “Woodman Köşesi” denilmektedir.
Smethwick End’in inşasına ise Birmingham Road End ile aynı zamanda, 1994 yılında başlanmıştır. Konuk ekip taraftarlarını ağırlayan bu tribün diğerleri gibi tek katlı ve üstü kapalıdır. İlerleyen dönemde batı tribünü yeniden gözden geçirilip büyütülürse rakip taraftarlar o tribüne gönderilecektir.
2001 yılında yenilenen doğu tribünü stadyumun en büyük tribündür. Diğerlerine göre daha geniş olan bölüm, ayrıca daha dik bir yapıya sahiptir. Gökkuşağı tribünün yerine yapılan bölümde ayrıca kulübe ait süitler, bilet ofisleri gibi çeşitli alanlar bulunmaktadır. Smethwick End ile birleştiği yere Milenyum Köşesi adı verilmiştir. Skorboard ve de kulübün maskotu serçe burada bulunmaktadır. Tribünün eski hali olan Gökkuşağı Tribünü renkli koltuklarıyla 1964 yılında yapılmıştır. Ancak zaman içerisinde eskimesi neticesinde 2000’li yıllarda yıkılarak yeniden yapılmasına yol açmıştır.
1922 ve 1924 yıllarında iki defa İngiliz Milli Takımı’nın maçlarına sahne oldu. 1922 yılındaki maçta İrlanda’yı 2-0 yenen İngilizler, 1924 yılında da Belçika’yı 4-0 mağlup etmeyi bildi. 1998’e kadar herhangi bir milli maça sahne olmayan stadyum İngiltere B Takımı’nın 1 – 2 kaybettiği Şili maçında uluslar arası tecrübesine bir yenisini daha kattı. Ayrıca 1908 Londra Olimpiyatları’nda da çeşitli atletizm mücadelelerine sahne olmuştur. Ayrıca zaman zaman kriket maçları da burada oynanmaktadır.

The Hawthorns 6 The Hawthorns 8 The Hawthorns 10 The Hawthorns 11The Hawthorns 4

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s