Lokomotiv

Kullanan Takım: FC Volga Nizhny Novgorod

Yapım Yılı: 1932

Kapasite: 17.856

Boyutlar: 105 × 68

 

30’lu yıllarda sosyalist rejimi oturtmuş ve yapı itibariyle gittikçe güçlenen dönemin Rusya’sında futbol tek düze bir kimlik içerisindeydi. O yıllarda inşa edilen futbol stadyumları da modern açıdan klasik ve güvenlik açısından eksik yönleriyle ön plana çıkmaktaydılar.

Günümüzde Federal Bölge’nin bir sermayesi olan ve Volga eyaletinde yer alan Lokomotiv Stadı ise 1932 yılında inşa edilmiştir. FC Volga Nizhny Novgorod takımının domino ettiği stat, bu kulübün 1963 yılında ki kuruluş tarihine kadar çok nadir kullanılmıştır ve her hangi bir yerinde değişiklik yaşanmamıştır. Üstelik II. Dünya Savaşı dönemi yaşansa bile…

Son dönemlerde paranın esir ve satın aldığı futbol dünyasında Volga Nizhny kulübü stadyumu geliştirmek için önemli adımlar atmıştır. 1997 yılında başlayan yenileme çalışmaları üç sene içerisinde tamamlanmış ve Lokomotiv Stadı 17.856 kişi kapasitesiyle 2000 – 01 sezonunda yepyeni haliyle görücüye çıkmıştır. Stadyum, hem Sovyet Rusya döneminde hem de günümüzde birçok Rus ekibinin iç saha maçlarına ev sahipliği yapmıştır. Volga kulübü ise, beklentilerin çok uzağında kalarak oynanan maçlarda ortalama 4.000 kişiyi tribüne çekmeyi başarmıştır. Ayrıca, stat tartar pistiyle ön plana çıkmaktadır.

Rusya’nın 2018 Dünya Kupası finallerine ev sahipliği yapacak olması ülkenin nüfus bakımından en büyük 5’inci şehri olan Nizhny Novgorod’u harekete geçirmiştir. Mevcut statları Lokomotiv Stadı’nın kapasite bakımından yeterli büyüklükte olmaması ve genişletme sahasının imkânsız olması yeni bir stadyumun inşa edilmesine vesile olmuştur. Projeye göre; 45.000 kişi kapasiteli Nizhny Novgorod Stadyumu’nun inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu gaye ile Lokomotiv Stadı’nın akıbeti de yeni stadyumun yapılmasından sonra belli olacaktır.

Стадион "Локомотив" в Нижнем Новгороде Lokomotiv 3 Lokomotiv 4 Lokomotiv 5 Lokomotiv 6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s