Melbourne Rectangular

Kullanan Takımlar: Melbourne Heart & Melbourne Victory

Yapım Tarihi: 7 Mayıs 2010

Kapasite: 30.050

Boyutlar: 136 x 82

 

 

Rugby’nin meşhur olduğu bu topraklar A.B.D, Galler, İskoçya ve Güney Afrika’da olduğu gibi futbolun gelişmesine de tanık olmuşlardır. Görsel açıdan müthiş ve alımlı stadyumlara sahip olan Avustralya’da futbol popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır. Bu stadyumlardan biri de son yıllarda inşa edilen en şaşalı yapı olan, eşsiz manzaraya sahip Melbourne kentinde bulunan Melbourne Rectangular Stadyumu’dur.

Melbourne kentiyle özdeşleşmiş Olympic Park Stadı’nın yıkılacak olması kent konseyini harekete geçirmiştir. Amaç hem şehre hem de ülkeye yaraşır bir spor kompleksi inşa etmekti. 2007 yılında çizilen projeye göre tüm spor etkinliklerinin düzenleneceği bir stadyum inşa edilmesi için harekete geçilir. Toplamda yapımına 268 milyon dolar harcanan stadyumun göze çarpan en önemli özelliği dikdörtgen şeklinde olmasıdır. Stadyum kuşbakışı olarak ele alındığında geometrik bir biçimde dikdörtgen görüntüsü vermektedir. 30.050 kişilik kapasitesiyle göz kamaştıran yeni stadyum 50.000 kişi kapasiteye kadar genişletme özelliğine vakıftır.

Stadyumun beklenen açılışı 7 Mayıs 2010 tarihinde Avustralya ile Yeniz Zelanda rugby takımları arasında düzenlenen “Anzak Test” müsabakasıyla gerçekleşmiştir. Dikdörtgen Stadyumu lakaplı mabet 16 Mart 2010 tarihinde sigorta şirketi AAMI ile yapılan sekiz yıllık sponsorluk anlaşması dolayısıyla ismini AAMI Park olarak değiştirmiştir.

Stadyum gelişmiş özellikleriyle öne çıkmaktadır. 1000 kapasiteli yemek salonu, 14 adet bar, seçkin bir eğitim merkezi, spor salonu, yüzme havuzu ve kulüp için yapılmış ofis odası bulunmaktadır. Saha ölçüleri bilhassa rugby oyunları düşünülerek 136 x 82 metre ebatlarında yapılmış, mekanın her iki köşesine de video ekranları konulmuştur. AAMI Park’ın dış görünümü estetik açıdan göz kamaştırmaktadır. Stadyumun çatısı, üç boyutlu nesneler arasında en küçük yüzey alanıyla en büyük hacmi sağlayan obje anlamına gelen jeodezik kubbelerden meydana gelmektedir. Bu yapı bioframe tasarıma sahiptir. Dışarıdan bakıldığında sayısız desen ve renklerini görüntülemek için çatı sistemine LED aydınlatma sistemi monte edilmiştir. Bu gaye ile stat, izleyenleri büyülemektedir.

Spor ve yaşam kenti olan Melbourne’un bu güzide stadyumu şehrin öenmli rugby ve futbol takımlarının maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Rugby branşında Melborne Storm ile Melbourne Rebels takımlarının maçlarına sahne olan stadyum, futbol dalında ise Melbourne Heart ve Melbourne Victory takımlarının iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Zaman zaman önemli konserlere de imza atan stadyum, 2012 yılının Haziran ayında Katar’ın Doha eyaletinde düzenlenen törende ikonik ve kültürel açıdan en iyi stadyum ödülünü almıştır.

Ayrıca, AAMI Park 2015 yılında düzenlenecek Asya Kupası’nda boy gösterecek stadyumlardan biridir.

Melbourne Rectangular 2 SONY DSC Melbourne Rectangular 7 Melbourne Rectangular 9 Melbourne Rectangular 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s