Tokyo Olimpiyat

Kullanan Takım: –

Yapım Yılı: 1958

Kapasite: 57.363

Boyutlar: 105 x 68

 

Teknoloji denince akla gelen ilk ülke tabii ki Japonya’dır. 2002 Dünya Kupası’nın ev sahiplerinden birisi olan Japonya denince de teknoloji harikası stadyumlar hemen zihinlerde canlanır. Ancak Ulusal Stadyum bunun dışında kalan bir mimariye sahiptir.

1958 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapma hakkını kazanan Japonya’nın bu organizasyon için hazırladığı stadyum olan Meiji Shrine Outer Park stadyumunun yerine inşa edilmiştir. Organizasyonun açılışı stadyumun resmi açılışı olmuştur ayrıca.

Büyük bir kâse şeklinde dizayn edilen bu stadyumun tek bir kapalı tribünü bulunmaktadır. Yapı itibariyle Nou Camp’ı anımsatmaktadır. Maraton diye bilinen tribüne doğru kale arkalarından başlayarak ek bir kat çıkılmış, üç tribün iki katlı kalırken bu tribün üç katlı olmuştur. Mekân olimpiyat stadyumu olduğundan dolayı büyük bir tartar piste sahiptir. Olimpiyat kompleksinin bir parçası olan Ulusal Stadyumun yanı sıra komplekste spor salonu, beysbol sahası ve rugby sahası bulunmaktadır.

1958 Asya Oyunları’ndan sonra talip olduğu 1964 Yaz Olimpiyatları’nı da kazanan Japonya oyunları burada düzenledi. Bu organizasyondan 52 yıl sonra bu kez 2020 Yaz Olimpiyatları’nı da düzenlemek için İstanbul ile yarıştı ve kazandı. Bu tarihten sonra stadyum ve olimpiyat kompleksi için bambaşka günler başladı.

1 milyar dolarlık bir yenileme ve geliştirme taahhüt eden Japon Olimpiyat Komitesi olimpiyatlardan önce stadyumun 2019 Rugby Şampiyonası ile görücüye çıkarmayı planlamaktadır. 2012 yılının Kasım ayında planlar Uluslararası Komiteye sunuldu. Mimar Zaha Hadid’in projesi için çalışmalar 2015’te başlayacak ve 2019 yılının Mart ayında da sona ererek yeni bir çehreye kavuşacak stadyum.

Yapılacak çalışmalarla stadyumun tribünlerinin üstü kapatılacak. Ancak tamamen kapanmayacak olan tribünlerin üzerlerinde yer yer boşlular olacak, böylece stadyum güneş ışığından maksimum faydalanacak. Kompleksin diğer bölümleri de onarılıp yenilenecek ve tamamen yeşil sever bir olimpiyat stadyumuna kavuşmuş olacak Tokyo şehri.

Geçmişine bakıldığında sadece Asya Oyunları ve Olimpiyatlar yok Tokyo Olimpiyat Stadı’nın. Bunların dışında süper bowl mücadeleleri, 1980-2001 yılları arası Intercontinental Cup maçları, rugby mücadeleleri ve Japon Milli Takımı’nın iç saha maçlarına tanıklık etmiştir. Ayrıca birçok konser de burada Japon halkıyla buluşmuştur.

Tokyo Olimpiyat Stadı, 2011 yılında yaşanan Japonya depremi ve ardından oluşan tsunamiden hasar almadan kurtulmuştur.

Ulusal Stadyum 8Aerial view of proposed venue for the 2020 Summer Olympic GamesUlusal Stadyum 3Ulusal Stadyum 7 Ulusal Stadyum 2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s