Lansdowne Road

Kullanan Takım: İrlanda Milli Takımı

Yapım Yılı: 1872

Yıkım Yılı: 17 Mayıs 2007

Kapasite: 48.000

Boyutlar: –

 

 

Ada futbolunun meşhur ve emektar statlarından biri de İrlanda’nın başkenti Dublin’de yer alan Lansdowne Road stadıdır. Stadyum hikâyesiyle ve yaşadıklarıyla tarihte önemli bir iz bırakmıştır.

Dublin’in Ballsbridge Mahallesi’nde güneş gibi doğan stadyum ülke sporu için önemli ilkelere imza atan Atletizm Şampiyonası organizatörü Henry Wallace Doveton Dunlop’un katkılarıyla inşa edilmiştir. Bir nevi bu tarihi stat kendisinin buluşudur. 1871 yılında atletizm sporunun yaygınlaşması için harekete geçen Dunlop Athletic kulübünü kurar. Yıllar geçtikçe spora katkılarıyla ön plana çıkan Sir Dunlop kulübün müsabakalara ev sahipliği yapması için mekân aramaya başlar. 1921 yılında bu dileğini gerçekleştiren Dunlop, 69 yıllığına bir arazi tutmuş ve her yıl 60 pound ödeyerek önemli bir adım atmıştır. Lansdowne adını verdiği bölgede önce okçuluk ile tenis daha sonra da rugby okulları açarak İrlanda sporuna önemli katkılarda bulunmuştur. Asıl gelişme 1872 yılında yaşanmış ve İngiltere’de gittikçe yaygınlaşan futbol stadyumları Dunlop’un ilgisini çekmiş olacak ki; burayı sadece futbol ve rugby oyunlarının oynanacağı bir mekân haline getirmiştir. Bu vesileyle Lansdowne rugby kulübü kurularak önemli bir işe imza atılmıştır.

1872 yılında açılışını yapan stadyum yaklaşık bir asır boyunca genellikle rugby maçlarına sahne olmuştur. 5 Şubat 1887 tarihinde İrlanda’nın İngiltere’yi tarihinde ilk kez yendiği rugby maçı burada oynanmıştır. O dönem elde edilen gelirlerin fazlalığı stadyumun yenilenmesini sağlamıştır. 1908 yılında stadın kuzeybatı tarafında kalan bölümüne ilk kapalı tribün inşa edilmiştir.

Lansdowne Road’ta oynanan ilk uluslar arası mücadele 1900 yılının “17 Mart da herkes İrlandalıdır”anlamına gelen Saint Patrick Günü’nde İrlanda İngiltere ile karşılaşmış, konuk ekip mücadeleden 0 – 2 galip ayrılmıştır.

I. Dünya Savaşı’na damga vuran ve Türk tarihinin dönüm noktası olan Çanakkale Savaşı’nın izleri Lansdowne Road’ta da yer almıştır. Türklere karşı çok uluslu bir anlayışla saldıran ve bunlara öncülük eden Birleşik Krallık Dublin Kraliyet Ailesi’nden çok sayıda piyade talep etmiştir. Daha çok gönüllü olarak katılan ve rütbeleri subay ve astsubaylardan oluşan bu birlik top, silah gibi teçhizatlarla savaşta boy göstermişlerdir. 7 Ağustos 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası’nın Suvla Koyu’nda gerçekleşen deniz harekâtlarında başarısız olan İrlanda tayfası bedelini canlarını vererek ödemişlerdir. Savaşta ölen İrlandalı askerlerin anısına Lansdowne Road’un dışına anıt dikilmiştir. 1927 yılında ise doğu tribünü iyileştirilmiş ve çatısı ilave edilmiştir. Ne yazık ki, tribünden istenilen verim İskoçya’ya karşı yapılan rugby mücadelesinde alınamamıştır. Maç günü sağanak yağmurun altında maç izleyen taraftarlar tribünün kapalı özelliğinden faydalanamayarak rezalet bir gün yaşamışlardır.

Lansdowne Road 70’li yıllara doğru sıklıkla oynanan rugby sporlarının yanı sıra futbol müsabakalarına da ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 1968 – 69 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası’nda İrlanda temsilcisi Waterford FC Manchester United’ı ağırlamış, sahadan 1 – 3 yenik ayrılmıştır. 48.886 kişinin izlediği mücadele Lansdowne Road’ta oynanan ilk Avrupa Kupası maçı olarak tarihe geçmiştir. 1971 yılından itibaren İrlanda Milli Takımı’nın iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaya başlayan stat bu vesileyle tüm dünyada tanınmaya başlamıştır. 1977 yılında stadın batı tribünü yıkılarak tadilata girmiş, ertesi sene yeni görünümüyle sporseverleri ağırlamaya devam etmiştir. Yıllardır doğu tribünde yapılan inşa çalışmalarından bir sonuç alamayan İrlandalılar, 1983 yılında önemli bir yatırımla yenileyerek burayı güzel bir hale getirmişlerdir. Toplamda 48.000 kapasiteli olan stadyum son dönemlerde FIFA ve UEFA kriterlerine uygun, koltuk sayısı kadar kapasite kullanıldığından uluslar arası arena da 23.000 kişiyle hizmet vermiştir. Yalnız bu sayı rugby maçlarında geçerli olmadığından dolayı UEFA İrlanda’ya müsamaha göstermiş ve en fazla 36.000 kişinin tribünleri doldurmasına izin vermiştir.

15 Şubat 1995 tarihinde Lansdowne Road’ta holiganizm olayları tarihe geçmiştir. Tarih boyunca holiganlığın öncüsü olmuş İngilizler bu kez İrlanda’da sahnedeydiler. İrlanda – İngiltere arasında oynanan mücadelenin 27’nci dakikasında neo – nazi grubuna mensup “Combat 18” üyeleri maçı provoke ederek istenmeyen olaylara neden olmuşlardır. İrlanda adına David Kelly golü atınca birden sahaya inmeye başlayan futbol düşmanları ellerine geçirdikleri malzemeleri sahaya fırlatmışlardır. Yaşanan olaylar üzerine hakem maçı tatil etmiş, İrlanda Futbol Federasyonu da hem yaşanan olayı hem de İngiltere’yi kınamıştır.

Ayrıca, Lansdowne Road 1990 yılından yıkımına kadar İrlanda Federasyon Kupası finaline de ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda Michael Jackson, Robbie Williams ve U2 gibi sanatçılar burada hayranlarına konser vermişlerdir.

Milenyum çağında İrlanda Milli Takımı’na hem futbol hem de rugby branşlarında tarihi Lansdowne Road stadının yetmemesi üzerine federasyon yetkilileri yeni bir stadyum inşa etmek için devreye girmişlerdir. Lansdowne Road’un yerine kurulacak Aviva Stadı’nın proje bazında tüm planları tamamlanır ve 17 Mayıs 2007 tarihinde Lansdowne Road’ta yıkım çalışmaları gerçekleşmiştir.

Lansdowne Road 5 Lansdowne Road 6 Lansdowne Road 7 Lansdowne Road 2 Lansdowne Road 3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s