Petrovsky

Kullanan Takım: FC Zenit St. Petersburg

Yapım Yılı: 26 Temmuz 1926

Kapasite: 21.504

Boyutlar: 105 x 68

 

II. Dünya Savaşı’nda en çok yara alan şehirlerden birisi Saint Petersburg’du. Aylarca süren kuşatma, yaşanan sefalet, milyonlarca ölünün temsil ettiği şehir. Petrovsky Stadyumu işte bu şehrin sembollerinden birisidir. Şehrin son yıllarda çıkış yakalayan FC Zenit Saint Petersburg’a da ev sahipliği yapmaktadır.

1924 yılında stadyumun inşası için çalışmalar başladı. Çek mimar Aloise Wejwoda tarafından tasarlanan stat 26 Temmuz 1936’da bitirildi. 1925’te ölen Lenin’in hatırası adına stadyumun ismi V. Lenin Stadyumu olarak belirlendi.

Açıldığında 10.000 kapasitesi olan stadyumda 1933 yılında bir dizi yenileme ve genişletme çalışması başlatıldı. Ahşap tribünlerin eklenmesiyle kapasitesi iki buçuk kat artarak 25.000’e çıkarıldı. Böylece daha fazla futbol sever maçları takip etme şansı yakalamış oluyordu. Sovyetler Birliği Milli Takımı da burada bir maç oynadı.

1939’da patlak veren savaştan en çok etkilenen ülkelerden birisi olan Sovyetler Birliği’nde büyük dramlar yaşandı. Savaş süresince spor müsabakaları yapılamadı. 29 ay boyunca kuşatma altında ağır bombardımana maruz kalması sonucu şehirle birlikte stadyum da yerle bir oldu. Savaştan sonra uzun süre kendine gelmeye çalışan şehir eski krokisine uygun biçimde inşa edildi. Stadyum inşası da 1957’de başladı. Kâse görünümüyle yeni bir stadyum yapılmış oldu. Neoklasik bir yapıya sahip olan mekân 1961’de tekrar açıldı. Bu sefer 33.000 kişilikti.

Zenit takımı Kirov stadyumunda maçlarını oynuyordu ancak zaman zaman burayı da kullanıyordu. Ayrıca stadyum Dynamo St. Petersburg’a da ev sahipliği yapıyordu. 1980’lerde Olimpiyat Oyunları için hazır hale getirildi ve birkaç yenilik yapıldı.

Sovyetlerin yıkılması sonucu 1992’de stadyumun adı da değiştirildi ve bugünkü adı olan Petrovsky Stadyumu adını aldı. Kısa süre sonra da Zenit takımına daimi ev sahipliği yapmaya başladı. 1994’te düzenlenen Goodwill Oyunları’na da sahne oldu.

Deniz kıyısına komşu olan stadyum dünyanın en güzel manzaralı stadyumları arasında yerini almıştır.

Petrovsky 1 Petrovsky 3 Petrovsky 6 Petrovsky 7 Petrovsky 8

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s