Andelko Herjavec

Kullanan Takım: NK Varazdin

Yapım Yılı: 1931

Kapasite: 10.800

Boyutlar: 105 x 68

 

 

Eski Yugoslav ekolünün bir parçasıdır Hırvatistan. 90’lı yılların başına kadar eski adıyla Yugoslavya’ya bağlı olan Hırvatlar futbol dünyasına kazandırdıklarıyla mütemadiyen Sırplara fayda sağlamışlardır. 1931 yılında futbol dünyasına merhaba diyen Andelko Herjavec Stadyumu’nun hikâyesi de buna benzerdir.

Savaşların gölgesinde kalmış bu mabet Hırvatistan’ın Varazdin kentinde inşa edilmiştir. Stadyum temsil ettiği NK Varazdin kulübüyle yaşıt olmakla beraber bu takım dışında hiçbir kulübün maçına sahne olmamıştır. Andelko Herjavec Stadı inşa edildiği tarihten bu yana birçok tadilat geçirmiştir. Stadyum bir ana tribün olmak üzere dört tribün ve çatısından ibarettir. 10.800 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

Stadyum ismini trafik kazasında yaşamını yitiren kulüp başkanı Andelko Herjavec’ten almıştır. Kulüp yetkilileri başkanın ismini yâd etmek maksadıyla stadyuma onun adını uygun görmüşlerdir. NK Varteks kulübü az sayıda kazandığı kupaları onun döneminde kaldırmıştır.

Stadyum günümüze kadar üç isimle anılmıştır. Futbol dünyasına Gradski ismiyle adım atan stat, 2001 yılında Andelko Herjavec adını almıştır. Ayrıca, birçok kesim tarafından da Stadion NK Varteks olarak da adlandırılmaktadır.

Andelko Herjavec Stadı 2005 yılında UEFA’nın istekleri doğrultusunda yenileme projesi içerisine alınarak istenen standartlara getirtilmiştir. Ayrıca 1993 – 2009 yılları arasında Hırvatistan U – 21 Milli Takımı resmi ve hazırlık karşılaşmalarını burada oynamıştır.

Andelko Herjavec 1 Andelko Herjavec 2  Andelko Herjavec 5 Andelko Herjavec 6Andelko Herjavec 3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s