Daugava Liepaja

Kullanan Takım: FK Liepajas Metalurgs

Yapım Yılı: 14 Haziran 1925

Kapasite: 5.008

Boyutlar: –

 

 

Letonya Avrupa futbol tarihinde çok fazla bir üne sahip olmasa da; 2004 yılında mucizeyi gerçekleştirip Türkiye’yi baraj maçlarında saf dışı bırakarak Avrupa Şampiyonası’na gitmesiyle ve 1925 yılında inşa ettirdikleri Liepaja kentindeki Daugava Stadı’yla adından söz ettirmişlerdir. Daugava ismi başkent Riga’nın tam ortasından geçen, Letonya’nın en büyük nehrinden gelmektedir. Dolayısıyla hem Riga kentinde hem de Liepaja kentinde bulunan bu iki stat isim benzerliği taşımaktadırlar.

1922 yılında temeli atılan stadyum, 14 Haziran 1925 yılında açılışını yapmıştır. Başlangıçta mütevazı görünümüyle dikkat çeken stat, 1925 – 1934 yılları arasında Strādnieku Stadion (İşçi Stadyumu) ismiyle anılmıştır. Daha sonra Pilsētas Stadion (Şehir Stadyumu) ismini alan stadyum 1990 yılına kadar bu ismi kullanmıştır. Stadyumun tarihteki en önemli yeri ise, dünyanın kaderini değiştiren II. Dünya Savaşı sırasında hava alanı olarak kullanılmasıydı. Savaştan sonra 1.000 kişilik ahşap tribün yapılan stadyuma yeni soyunma odaları eklenmiştir. 1960’lı yılların başında ise ahşap tribünler yıkılmış yerine betondan yapılmış 5.000 kişilik tribünler ilave edilmiştir. 70’li yıllarda ise bir kez daha yenilenen stadyumun kapasitesi arttırılmıştır.

1990 yılında, günümüzde de kullanılan Daugava Liepaja adını alan stadyum Letonya’nın FK Liepajas Metalurgs takımının iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Stadyum, Letonya’nın birçok uluslar arası maçlarına sahne olduğu gibi 1992, 1995 ve 1998 yıllarında oynanan Baltık Kupası maçlarına da ev sahipliği yapmıştır.

Letonya’nın en iyi futbol stadyumlarından biri olarak kabul edilen Daugava Liepaja Stadyumu, Baltık Denizi’ne birkaç metre uzaklıktadır. Stadyum atletizm pistiyle de ön plana çıkmaktadır.

Daugava Liepaja 1 Daugava Liepaja 2 Daugava Liepaja 3 Daugava Liepaja 4 Daugava Liepaja 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s