Kazan Arena

Kullanan Takım: Rubin Kazan

Yapım Yılı: 2013

Kapasite: 45.105

Boyutlar: 105 × 68

 

 

2018 Dünya Kupası finallerine ev sahipliği yapacak Rusya’da tüm hazırlıklar son sürat devam etmektedir. Şampiyonaya ev sahipliği yapacak on iki stadıyla tüm dünyanın ilgisini şimdiden üstüne çekmeyi başaran Ruslar önemli yatırımlara başlamışlardır. Her biri modern statlar sıfatına uygun bir biçimde tasarlanan mekânların en dikkat çekeni ise Kazan Arena’dır. Stadyum Türkî Cumhuriyetleri’nin bir parçası olan Tataristan bölgesinde inşa edilmiştir.

Tataristan 1990 yılında Sovyet Rusya’nın parçalanmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiş ancak bu sevinci 4 yıl sürmüştür. Rusya Federasyonu tarafından bağımsızlığı kabul edilmeyen Tataristan bu ülkeye bağlı özerk bir yönetim şekline sahiptir. Bölgenin petrol ve maden zengini olan devletin en önemli takımı Rubin Kazan’dır. Kulüp 2008 ve 2009 yılında kazandığı şampiyonlukların yanı sıra son yıllarda Avrupa Kupaları’nda göstermiş oldukları istikrarlı performansla adından sıkça söz ettirmiştir.

2010 yılının Mayıs ayında temeli atılan Kazan Arena, 27’si düzenlenen 2013 Üniversite Yaz Oyunları’nın ana mekânı olarak kullanılmıştır. Çok modern görünen ve ileri teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılarak inşa edilen stadyum toplamda 465 milyon Euro harcanarak hizmete sunulmuştur. Bu bedel gösteriyor ki, stadyumun insanlara olağanüstü imkânlar sağlaması için en küçük bir miktardan kaçınılmamıştır. Stadyumun çatısı yukarıdan aşağıya gidildikçe eğimli bir görüntü oluşturmaktadır. Mekânın çarpıcı özelliklerinden birisi de 150 metre genişliğinde, 35 metre yüksekliğinde olan dünyanın en büyük LED ekranına sahip olmasıdır. 3.622 metrekarelik bir alana kurulan bu ekran HD kalitesindedir.

2013 Üniversite Yaz Oyunları’nın hem açılış hem de kapanış törenlerine ev sahipliği yapan stadyum 2015 yılında yapılacak Dünya Yüzme Şampiyonası’na da sahne olacaktır. Şampiyona sırasında futbol için tasarlanan zemin geçici olarak yerini büyük çapta yapılacak iki adet yüzme havuzuna bırakacaktır.

2013 yılının yazında futbol dünyasına merhaba diyen Kazan Arena  Rubin Kazan takımının iç saha maçlarına ev sahipliği yapıyor. Görünümüyle nilüfer çiçeğini andıran stadyumun birçok otorite tarafından bulunduğu bölgenin kültürel özelliklerini yansıttığı ifade edilmiştir.

45.105 gibi yüksek bir kapasiteye sahip Kazan Arena hem 2017 Konfederasyon Kupası’na hem de 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak statlar arasında boy göstermeyi sabırsızlıkla beklemektedir.

Kazan Arena 1 Kazan Arena 4 Kazan Arena 5 Kazan Arena 6 Kazan Arena 8

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s