Borisov Arena

Kullanan Takım: BATE Borisov

Yapım Yılı: 3 Mayıs 2014

Kapasite: 12.896

Boyutlar: 105 x 68

 

Belarus futbolunun son yıllarda çıkış yakalayan ekibi BATE Borisov’un yeni stadyumu olan Borisov Arena 2014 yılında bitirilmiş ve kulübe teslim edilmiştir.

1996’dan beri Haradski Stadyumu’nda maçlarını oynayan BATE Borisov uluslararası maçlarda burayı kullanamıyor, Dinamo Minsk takımının sahası olan Dinamo Stadyumu’nda maçlarını oynuyordu. Yönetim bu gidişe dur demek için 2010 yılında girişimlere başladı. Aynı yılın kasım ayında bütün detayları bitirildi ve inşa için ilk kazma Minsk otoyolunun yakınlarındaki bir araziye vuruldu. Ancak stadyum bazı sorunlar nedeniyle 2013 yılında bitirilmesi gerekirken 2014 yılında bitirildi. Açılışını ise ironik bir biçimde ev sahibi ekip olan BATE Borisov yapamadı. Yerel bir kupanın finali oynandı.

Çam ormanlarıyla çevrili bir alanda olan stadyumun planını Sloven Ofis Arkitekti şirketi yaptı. Eski Sovyet stadyumlarının tersine burası sadece futbol müsabakaları için inşa edildi. Bu mimari plan daha çok ABD’deki futbol stadyumlarını anımsatmaktadır. Dış cephesi tamamen simetriktir ancak üzerinde bulunan delik motifleri düzensiz bir yapı gibi algı oluşturmaktadır. Tek katlı olan tribünlerin tamamı koltukludur ve bu koltuklar rengârenk boyanmıştır. VIP, engelli tribünleri de bulunmaktadır. Ayrıca çevresindeki mesire yeri de piknik için güzel bir ortam sunmaktadır.

 

Borisov Arena 1 Borisov Arena 3 Borisov Arena 6 Borisov Arena 7 Borisov Arena 8

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s